SZCZYRK – SIŁA ENERGII

Szczyrk to świetne miejsce do uprawiania pieszej i rowerowej turystyki górskiej. Okoliczne grzbiety górskie to: Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Klimczok (1117 m n.p.m.), Skalite (863 m n.p.m.), czy pasma Kotarza (965 m n.p.m.), przez które poprowadzone zostały malownicze szlaki turystyczne.

Jak dostać się do Szczyrku?

Do Szczyrku można dostać się od strony Bielska-Białej, która wiedzie płaskim terenem przez kilka mniejszych miejscowości oraz od strony Wisły przez Przełęcz Salmopolską (934 m n.p.m.), gdzie można zakosztować górskiej adrenaliny i zobaczyć przepiękne widoki.

Atrakcje Szczyrku

W Szczyrku można skorzystać z wielu atrakcji dla aktywnych. Osoby chcące spędzić czas aktywnie, nie forsując się za bardzo, mogą pospacerować lub relaksacyjnie przejechać się na rowerze ścieżką pieszo-rowerową nad Żylicą, która została w ostatnich latach zmodernizowana i uatrakcyjniona. Ścieżka jest idealna również do uprawiania Nordic Walkingu lub do jazdy na rolkach. Większej ilości adrenaliny dostarczy Crossowy tor rowerowy. Jest to ogólnodostępna, malownicza trasa o długości 1,85 km, która latem służy jako trasa do kolarstwa crossowego, a zimą jako trasa do narciarstwa biegowego.

Kolejną atrakcją miasta jest podróż kolejami linowymi, które w ostatnim roku licznie zagościły na terenie miasta w zmodernizowanej formie. Z takiej podróży można skorzystać w trzech ośrodkach sportowych – Centralny Ośrodek Sportu, Beskid Sport Arena oraz Szczyrk Mountain Resort.

A kiedy już nadmiar atrakcji i aktywności przebierze miarę, można odpocząć m.in. na placu św. Jakuba powstałym przy wsparciu Funduszy Unijnych. Zlokalizowany jest na terenie dawnego dworca autobusowego i pełni funkcje przestrzeni publicznej w centrum miasta. Można tam wypocząć w pięknych okolicznościach przyrody.

Baza noclegowa w Szczyrku

Szczyrk posiada szeroką bazę noclegową, jednakże na szczególne wyróżnienie zasługuje Centrum Kongresów i Rekreacji Orle Gniazdo. Sam budynek w sobie stanowi atrakcję, ponieważ swoim gabarytem robi niemałe wrażenie. Jego położenie jest też nietuzinkowe, bo znajduje się na wysokości 660 m n.p.m., co daje możliwość niezakłóconego obcowania z przepięknymi krajobrazami tej części Beskidu Śląskiego. Obiekt ten pełni zarówno rolę noclegową, jak i gastronomiczną, konferencyjną oraz rekreacyjną. Obiekt, który powstał w latach 70-tych XX w. jest sukcesywnie modernizowany, aby spełnić każde, najbardziej wymagające potrzeby klientów. Warto odwiedzić ten obiekt i skorzystać z wielu atrakcji, które oferuje m.in. zewnętrzny basen z podgrzewaną wodą, jacuzzi, sauna, dmuchany zamek i piaskownica ze zjeżdżalnią dla najmłodszych. Centrum Kongresów i Rekreacji Orle Gniazdo dysponuje 270 pokojami o zróżnicowanym standardzie. Niewątpliwie każdy, mniej lub bardziej wybredny turysta, znajdzie w nim coś dla siebie. Więcej informacji można uzyskać na stronie www.orle-gniazdo.pl

Powiązane