Zwiedzanie Paryża – darmowe atrakcje

Miasto miłości, stolica haute couture – Paryż to miejsce obdarzone niewątpliwym magnetyzmem, o którym chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Każdy ma o nim pewne wyobrażenia i wie, co w Paryżu należy zobaczyć. Dlatego to nie będzie wpis o MUST SEE Paryża, o których przeczytacie na innych strona czy blogach. To, na co chcę zwrócić uwagę to możliwość zwiedzenia Paryża za rozsądne pieniądze!

Gdy odwiedzasz coraz więcej miejsc przychodzi taki moment, w którym kolejne muzea, kościoły czy place w mniejszym lub większym stopniu wydają się zupełnie takie same. Perełki polecane w przewodnikach w rzeczywistości okazują się nie tak bardzo urodziwe, jakby bledsze i mniej wyretuszowanie. Zwyczajny Lwów okazuje się podobny do boskiej Lizbony, a prawie nikomu nieznana Sewilla wydaje się tysiąckroć piękniejsza niż wielki i wspaniały Madryt. Wchodząc do polecanego muzeum czasem czujesz wdzięczność, że bilet kupujesz dzięki zniżce Międzynarodowej Legitymacji Studenckiej ISIC, bo gdybyś miał zapłacić pełną cenę biletu, czułbyś niesmak i rozczarowanie. I choć wiesz już, że nie tego pragniesz w podróży i kolejnym razem naprawdę pójdziesz swoją ścieżką pomijając wejścia do kolejnego kościoła, zostaje jeszcze jedno miasto w którym muzea wyrosły jak grzyby po deszczu, a które przecież MUSISZ ZOBACZYĆ. Problem pojawia się wtedy, gdy przypominasz sobie, że już jakiś czas temu straciłeś status studenta..

Paryż ma dla nas jednak jedno miłe, pozytywne zaskoczenie –  obywatele Unii Europejskiej poniżej 26, 25 lub 24 roku życia (w zależności od atrakcji) mogą korzystać z darmowych wstępów, okazując jedynie dokument taki jak dowód osobisty lub paszport – i wcale nie muszą być studentami!

Darmowe Atrakcje Paryża

Luwr 

Darmowe wejście dla obywateli UE, którzy nie ukończyli 26 roku życia.
Bilet normalny – 15 €
Oficjalna strona Luwru – kliknij tutaj

Notre Dame

Wejście do Katedry Notre Dame jest darmowe – dla wszystkich.
Darmowe wejście na wieżę dla obywatelu UE, którzy nie ukończyli 25 roku życia.
Bilet normalny – 10  €
Oficjalna strona Notre Dame – kliknij tutaj

Łuk Triumfalny

Darmowe wyjście na Łuk Triumfalny dla obywatelu UE, którzy nie ukończyli 25 roku życia.
Bilet normalny – 10  €
Oficjalna strona Łuku Triumfalnego – kliknij tutaj

Sacre-Ceur

Wejście do Bazyliki jest darmowe – dla wszystkich
Oficjalna strona Bazyliki Sacre-Ceur – kliknij tutaj

Wersal

Darmowe wyjście do Pałacu w Wersalu dla obywatelu UE, którzy nie ukończyli 26 roku życia.
Bilet normalny – 18  €
Oficjalna strona Pałacu w Wersalu – kliknij tutaj

Wieża Eiffla

Wejście na wieże jest płatne, jednak osoby przed 24 rokiem życia mogą skorzystać z 50% zniżki. Na wieżę można wejść schodami – do 2 piętra ( cena ze zniżką 5.1 €) lub windą na sam szczyt.
Oficjalna strona Wieży Eiffla- kliknij tutaj

Ceny normalnych biletów kupionych online są o ok. 2-3 € wyższe niż na miejscu. Posiadając prawo do darmowego wstępu możemy uzyskać darmowy bilet online lub, tak jak w przypadku Luwru, wejść na teren zwiedzania pokazując jedynie dowód osobisty lub paszport.
Oczywiście jadąc do Paryża w sezonie należy uzbroić się w cierpliwość ze względu na kolejki, które nawet poza sezonem okazują się spore. Przed wejściem do każdego muzeum czy kościoła czeka nas także dodatkowa kontrola bezpieczeństwa.
Wskazane przeze mnie miejsca to nie jedyne darmowe atrakcje Paryża, lecz bez wątpienia te, które przecież w Paryżu musisz zobaczyć!

Paryż – informacje praktyczne

Tanie loty do Paryża

Pod względem połączeń lotniczych Paryż jest jednym z tańszych kierunków. Za bilety w dwie strony (oczywiście te z bagażem podręcznym) zapłacimy mniej niż 150 PLN. Gdzie tkwi haczyk? Tanie linie lądują na lotnisku Paris Beauvais. Port lotniczy Beauvais-Tillé ma z Paryżem niewiele wspólnego – lotnisko jest usytuowane gorzej niż  to w ‘warszawskim’ Modlinie. Od Paryża dzieli je ponad 80 km, a jedyną formą ucieczki są lotniskowe autokary Paris Beauvais Shuttle, które zabiorą nas do Paryża za 17 €. Jeśli kupimy bilet online (polecam, oszczędzamy na miejscu i czas, i pieniądze), za bilet w 2 strony zapłacimy 29 €. Nie potrzeba skomplikowanych obliczeń by zaważyć, że koszt dojazdu do Paryża z lotniska jest prawie taki sam jak koszt biletu lotniczego do Paryża z Krakowa (i z powrotem).

Oficjalna strona Paris Beauvais Shuttle – kliknij tutaj

Transport publiczny w Paryżu

Najprostszym sposobem poruszania się po Paryżu jest metro oraz RER – regionalna sieć kolejowa wokół aglomeracji paryskiej, którą dojedziemy m.in do Wersalu. Paryż dzieli się na strefy,  a jednorazowy bilet na wszystkie środki transportu, niezależnie czy będzie to metro czy autobus, w obrębie Paryża kosztuje 1,9 €.  Dlaczego, paradoksalnie, najlepiej spędzić w Paryżu weekend? Chcąc dojechać do Wersalu musimy skorzystać z biletu na strefy 1-5, a nie tak jak w przypadku zwiedzania miasta strefy 1-3. Całodniowy bilet na komunikację kosztuje wtedy ok. 25 €. Weekend day passes for youth – ważny przez 1 dzień weekendu od 00:00 do 23:59 dla osób poniżej 26 roku życia kosztuje 8.95 €. Jest ważny na nieskończenie wiele przejazdów.

Weekend day passes for youth – kliknij tutaj

Jeśli planujemy aktywnie korzystać z paryskiego metra polecam pobranie oficjalnej aplikacji RATP w której możemy sprawdzić aktualne rozkłady jazdy oraz aplikacji Next Stop Paris, dzięki której możemy sprawdzić którą linię wybrać chcąc dojechać do konkretnej atrakcji turystycznej.

RATP – kliknij tutaj

Next Stop Paris – kliknij tutaj

Polecana atrakcja w Paryżu, za którą warto zapłacić!

Według nas to zdecydowanie Opera Garnier. Wybudowana pod koniec XIX wieku opera  przez blisko sto lat nosiła miano Opery Narodowej – aktualnie jest nią Opéra Bastille. Gmach przeznaczonej dla ponad 2 tysięcy gości Opery Garnier robi naprawdę ogromne wrażenie, a wnętrza budynku wprawiają w zachwyt koneserów ładnych ujęć.
Bilet normalny – 12 €
Oficjalna strona Opery Garnier – kliknij tutaj

Czy Francuzi znają angielski?

Oczywiście, że znają – przynajmniej paryżanie, których praca polega na kontakcie z turystami. Podstawowa znajomość języka francuskiego może jednak okazać się pomocna. Francuzi przekonani o wyższości swojego języka nad innymi wychodzą z założenia, że każdy turysta ich język zna. Nie tylko lubią, gdy turyści używają prostych zwrotów grzecznościowych takich jak bonjour, merci, czy au revoir. Odwiedzając atrakcje turystyczne na próżno szukać informacji w języku angielskim. Cenniki, opisy miejsc czy obrazów w muzeach znajdziemy tylko w języku francuskim.

Czy w Paryżu jest bezpiecznie?

Od kilku miesięcy przez  Francję przelewają się fale protestów. W każdy weekend  na ulice miast – w tym Paryża – wychodzą „żółte kamizelki”. Będąc na miejscu w sobotę, w dniu protestu – nie spotkaliśmy w Paryżu ani jednego demonstranta. Natrafiliśmy za to na blokady policyjne i zamknięcie niektórych stacji metra. Nie miało to jednak żadnego wpływu na dostęp do atrakcji turystycznych.

Podsumowanie

Planując wyjazd do Paryża warto korzystać z informacji zamieszczonych na oficjalnych stronach atrakcji turystycznych, komunikacji itd. Pośrednicy nie będą mieli skrupułów, by sprzedać za 120 PLN bilet do Luwru osobie, której przysługuje darmowy wstęp do muzeum. 🙂

Budżetowe podróżowanie to nie biedne podróżowanie, tylko podróżowanie rozsądne. Dzięki darmowym biletom wstępu i zniżkom na komunikację podczas weekendu w Paryżu jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet 100 €. Za te pieniądze możemy pozwolić sobie na lepszy standard noclegu lub kolejny wyjazd, w zupełnie inne miejsce. Tutaj moje myśli wędrują znów w stronę Lwowa, w którym za owe 430 PLN możemy zaszaleć jak nigdzie indziej. 😉

Powiązane