Madryt w jeden dzień

Madryt to największe miasto Hiszpanii, będące jednocześnie stolicą kraju. Choć ze względu na położenie to Barcelona cieszy się większą popularnością wśród turystów, Madryt również ma bardzo wiele do zaoferowania.

Atrakcje w Madrycie

W Madrycie znajdziemy m.in. jedno z najbardziej bogatych muzeów na świecie (Prado), Pałac Królewski, staroegipską budowlę (Świątynia Debod) sprowadzoną do Hiszpanii w XX wieku oraz liczne fontanny (Fontanna Neptuna, Fontanna Kybele).

Jak dostać się do Madrytu

Bezpośrednio do Madrytu dolecimy z wielu polskich miast za pośrednictwem Linii Lotniczych Ryanair oraz Lot. Lotnisko w Madrycie znajduje się 15 km od centrum miasta. Jest to jeden z największych portów lotniczych w Europie, a by się z niego wydostać możemy skorzystać zarówno z metra, pociągu, autobusu czy taksówki. Najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest udanie się bezpłatnym autobusem na teren terminalna nr 4, gdzie z poziomu -1 odjeżdża pociąg w stronę dworca Príncipe Pío (cena biletu ok 3 €). Dworzec ten to świetna baza wypadowa do zwiedzania miasta.

Madryt w jeden dzień

Zwiedzanie zaczynamy od Pałacu Królewskiego, zbudowanego w XVIII wieku. Znajduje się w nim 2800 pomieszczeń, a część z nich dostępna jest dla turystów. We wnętrzach znajdziemy bogato urządzone komnaty, a całość utrzymana jest w klasycystycznym stylu. Terenu wokół Pałacu pilnuje policja konna, jednak jeśli mamy w zamiarze zobaczyć króla Hiszpanii, niestety nie będzie to możliwe. Mieszka on bowiem w innej, znacznie mniejszej rezydencji znajdującej się na obrzeżach Madrytu. Przy zamku znajduje się piękny ogród, do którego wejście jest darmowe, zaś bilet wstępu do Pałacu to koszt 10 €. Decydując się na wyjazd w sezonie warto kupić bilet za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej. Dzięki temu unikniemy długiego wyczekiwania w kolejce. Minusem jest fakt, że bilet internetowy kupowany jest na konkretny dzień i konkretną godzinę.

Atrakcje Madrytu – Nie tylko Pałac

Naprzeciw wejścia do Pałacu Królewskiego znajduje się Katedra Matki Bożej Almudena, będąca siedzibą rzymskokatolicką Madrytu. Przechadzając się Gran Via, jedną z głównych ulic Madrytu, spotkamy tłumy turystów, luksusowe sklepy i bary z tapas. Zbaczając z trasy trafimy na jeden z najważniejszych Placów Madrytu (Puerta del Sol), przy którym znajduje się symbol miasta – Pomnik Niedźwiedzia wspinającego się na drzewo Truskawkowe. Wykonany z brązu posąg ma 4 metry wysokości i waży 20 ton.

Przy aktywnym zwiedzaniu Madrytu warto zadbać o chwilę wytchnienia, szczególnie w trakcie słonecznych, letnich dni. Jednym z miejsc w których naprawdę można odpocząć w centrum miasta jest Park Retiro. To największy park w Madrycie położony we wschodniej części miasta. Spotkamy w nim zarówno turystów, jak i lokalnych mieszkańców urządzających pikniki na zielonych trawnikach. Największą atrakcją parku jest Pałac Kryształowy. Budowla wykonana w całości ze szkła została otwarta pod koniec XIX wieku. W jego wnętrzach pięknie odbija się światło, dlatego jest bardzo popularnym miejscem do sesji fotograficznych. Wejście do Pałacu jest bezpłatne.

Na zakończenie przygody z Madrytem wybieramy się na Dworzec Atocha, największą w Madrycie stację kolejową, będącą jednocześnie swoistym ogrodem botanicznym. Pośród standardowych miejsc na dworcu takich jak bary, perony czy toalety znajduje się tropikalny ogród, w którym rośnie ok. 400 gatunków roślin. Przy odrobinie szczęścia w sadzawce znajdującej się w ogrodzie można spotkać mieszkające tam żółwie.

Trudno jest poznać całe miasto w ciągu jednego dnia, ale z pewnością możliwe jest zobaczenie największych atrakcji i najbardziej charakterystycznych budowli. To, co mnie osobiście urzekło w Madrycie, to klimatyczne karuzele z konikami w stylu retro, muzyka na żywo w Parku Retiro oraz otwartość na różnorodność.

Powiązane