Nawodnienie to podstawa – również w podróży

Dzienna dawka wody jaką powinniśmy wypić w ciągu dnia aby odpowiednio nawodnić nasz organizm to 2 litry. Gdy aktywnie uprawiamy sport lub podróżujemy po gorącym kraju dawka ta powinna być zwiększona o co najmniej litr.

Korzyści płynące z nawodnienia organizmu:

  • Większa ilość energii
  • Odżywienie skóry
  • Poprawa trawienia
  • Obniżenie stresu

Czasem spożywanie wody staje się monotonne. Szukamy wtedy zamienników, niestety takich zawierających cukier. W jaki inny sposób nawodnić organizm, gdy znudzi nam się woda?

Alternatywa dla wody

  1. Sięgaj po owoce i warzywa o wysokiej zawartości wody. Należy spożywać około 20% wody pochodzącej z tych źródeł.
    Rób to szczególnie latem, gdy istnieje łatwy dostęp do świeżych malin czy truskawek posiadających małą ilość kalorii i poprawiających przemianę materii. Idealnym produktem jest arbuz składający się w prawie 90% z wody. Zawiera wapń i magnez oraz zaspokaja ochotę na słodycze. Jeśli wolimy warzywa warto sięgać po ogórka, który również w prawie 90% składa się z wody. Organizm świetnie nawodni także melon, jabłka i śliwki.
  2. Przyrządzaj zupy i koktajle. Nie każdy bowiem lubi smak surowej marchewki. Taka wymieszana z innymi warzywami w postaci zupy krem smakuje znacznie lepiej, a dodatkowo nawadnia nasz organizm. Koktajle natomiast nie tylko zastąpią wodę, ale także zaspokoją zapotrzebowanie na słodkie napoje.
  3. Pij produkty mleczne takie jak jogurty i kefiry. Poza dostarczeniem wody do organizmu pozwalają one również zregenerować organizm po aktywności fizycznej.
  4. Zwykłą wodę zamień na samodzielnie przygotowaną mrożoną herbatę. Może to być na przykład wywar z mięty, pokrzywy, skrzypu polnego czy rumianku połączony z cytryną i lodem. Pijąc herbaty ziołowe dostarczasz swojemu organizmowi wielu cennych składników odżywczych.

Istnieje zatem wiele sposobów, jak nie zniechęcić się do picia wody, znajdując różne zamienniki. Stosując się do zasad zdrowego stylu życia warto pamiętać, że nie możemy wprowadzić monotonii, która nas zniechęci.

Powiązane