Holandia – raj dla rowerzystów!

Jazda na rowerze jest rozpatrywana w Polsce w kategoriach hobby. Dla relaksu po pracy, w słoneczną niedzielę nad wodę z rodziną, mieszkając na wsi – do sklepu po bułki. Choć w wielu miastach powstają stacje rowerów miejskich wypożyczające jednoślady nawet na cały dzień, liczba samochodów i zakorkowanych ulic nadal nie maleje. Jest jeszcze jeden problem – ścieżki rowerowe. Jest ich niewiele, a w niektórych, nawet większych miastach – nie ma ich wcale. Co to oznacza? Niechęć nie tylko potencjalnych rowerzystów, ale wszystkich innych uczestników ruchu drogowego. Czy mogłoby być lepiej? Przykładem tego, że może, jest Holandia.

Element codzienności

W Holandii rower jest środkiem codziennego transportu. Ponadto stał się on takim samym znakiem rozpoznawczym tego kraju jak wiatraki, tulipany oraz drewniane chodaki. Bez względu na porę roku i panującą pogodę znaczna część holenderskich dzieci każdego dnia wyrusza do szkoły rowerem, dorośli zaś wsiadają na rower, by dojechać do pracy. Nie ma to związku z oszczędnością paliwa czy nawet dbałością o środowisko. Największą korzyścią jest czysta satysfakcja z aktywnej formy spędzania czasu. I nie jest powiedziane, że każdy Holender to zaprawiony w boju kolarz z krwi i kości. Pewnym jest jednak istnienie korzystnego wpływu pedałowania na sylwetkę, przemianę materii oraz ogólną kondycję fizyczną.

Czy można zwiedzić Holandię rowerem?

Chyba nigdzie indziej na świecie nie wydawałoby się to tak proste. Sieć ścieżek rowerowych w Holandii jest naprawdę imponująca – wyposażone są w specjalnie wybrzuszenia jezdni oddzielające ścieżkę od ulicy oraz sygnalizatory świetlne i dźwiękowe. W pobliżu obiektów użytku publicznego znajdują się parkingi mieszczące nawet kilkaset rowerów. Bez problemu znajdziemy tam również mobilne warsztaty naprawy. Oczywiście nie wjedziemy rowerem na teren Parlamentu w Hadze czy Rijksmuseum – Muzeum Narodowego w Amsterdamie, w którym znajdują się m.in. dzieła Rembrandta. Możemy jednak swobodnie przejeżdżać malowniczymi ulicami miast, w dodatku bez obaw, że gdy już będziemy chcieli zsiąść z roweru to nie będzie go gdzie pozostawić. Miejsca, na które warto zwrócić uwagę w Holandii i wybrać się do nich nawet rowerem to Park Keukenhof, w którym rośnie około 6 milionów tulipanów, Kinderdijk, gdzie znajduje się 19 holenderskich wiatraków oraz Gouda, w której produkowany jest.. ser!

Ciekawostki

# Holandia jest monarchią parlamentarną

# 25% powierzchni Holandii stanowią depresje

# Języki urzędowe Holandii to niderlandzki i fryzyjski

# W Holandii obchodzone są 2 święta państwowe – Dzień Króla oraz Dzień Wyzwolenia

# W Holandii znajduje się 1100 wiatraków będących pomnikami historii i tradycji

# Holandia jest stolicą najsmaczniejszych serów na świecie

# Każdego roku Holendrzy produkują około 3 milionów par sabotów, czyli drewniane chodaków

# Tulipany przybyły do Holandii z Imperium Osmańskiego

Powiązane