4 powody, by odwiedzić Sewillę

Kraków ma Smoka, Warszawa – Syrenkę, Praga – Most Karola, Rzym – Koloseum. Co ma Sewilla? Trudno wybrać. Choć to hiszpańskie miasto potrafi zauroczyć ilością unikatowych zabytków, nie jest tak popularne jak Madryt czy Barcelona. Ale nie oznacza to, że można się tutaj nudzić – wręcz przeciwnie! W Sewilli w spokoju można cieszyć się z bycia turystą, zwiedzać i gubić się w urokliwych uliczkach, będąc w nich zupełnie sam na sam. Wszystko dlatego, że na naszą korzyść – tłumne wycieczki jeszcze tutaj nie dodarły.

Najważniejsze zabytki Sewilli:

1. Katedra Najświętszej Marii Panny oraz La Giralda

„Zbudujemy katedrę tak wielką, że ci, którzy zobaczą ją ukończoną, posądzą nas o szaleństwo” — takie motto przyświecało budowniczym sewilskiej katedry, która powstała w miejscu dawnego meczetu w 1506 roku. Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli to największa gotycka katedra na świecie – wysokość jej sklepienia wynosi 56 metrów. To bez wątpienia jedna z najważniejszych wizytówek miasta, której nie sposób nie zauważyć. W jej wnętrzu znajduje się m.in. grobowiec Krzysztofa Kolumba oraz ołtarz z 45 scenami z życia Jezusa Chrystusa, wykonany z drewna i 350 kg rzeźbionego złota.

Obok Katedry znajduję się La Giralda – wieża, która dziś pełni funkcję dzwonnicy. Dawniej, za czasów arabskiego panowania, służyła jako potężny minaret głównego meczetu Sewilli w Kalifacie Almohadów. Jej wysokość to niemal 100 m, a na szczyt prowadzi droga pozbawiona schodów – by dawniej można tam było dojechać konno.

2. Alkazar

Warowny Pałac królewski, którego początki sięgają XI w. Pierwotnie rezydowali w nim przedstawiciele kalifatu kordobańskiego, następnie w latach 1350-69 został rozbudowany przez Piotra I Okrutnego w stylu mudéjar – łącząc elementy islamskie i chrześcijańskie. Całość utrzymana jest jednak głównie w stylu architektury muzułmańskiej. W Alkazarze podejmowano najważniejsze decyzje, m.in. o wysłaniu ekspedycji Ferdynanda Magellana. Tutaj także przyjęto Krzysztofa Kolumba po podróży do Ameryki.

To piękne miejsce dopracowane w najmniejszych szczegółach, z bajkowymi wręcz zdobieniami i różnymi, uroczymi zakamarkami. Na terenie Alkazaru znajduję się ogród z cudowną roślinnością, altaną porośniętą winoroślą, licznymi palmami, małymi fontannami oraz labiryntem.

3. Metropol Parasol

To współczesna atrakcja, nie tylko dla fanów architektury. Metropol Parasol to drewniana konstrukcja zlokalizowana na jednym z głównych placów Sewilli. Zaprojektowana przez niemieckiego architekta budowla powstała w 2011 roku. Jej wysokość to 26 metrów, co czyni z niej dość dobry punkt widokowy na całe miasto – na dachu znajduje się taras widokowy oraz kawiarnia. Metropol parasol uważany jest za największą na świecie konstrukcję wykonaną z drewna. Obiekt składający się z sześciu parasoli przypomina wyglądem gigantyczne grzyby.

4. Plac Hiszpański

Niewątpliwa wisienka na torcie podczas zwiedzania miasta. Imponujący plac w kształcie podkowy, otoczony galeriami. Obiekt, zarówno z jednej, jak i drugiej strony rozpoczynają okazałe wieże. Budynek posiada wbudowane ławki ozdobione azulejos, przedstawiające 48 prowincji hiszpańskich wraz z najważniejszymi wydarzeniami, jakie miały tam miejsce. Znajdziemy tam cztery mosty prowadzące przez rzekę, które symbolizują królestwa – Kastylię, León, Navarrę oraz Aragonię. Na środku placu znajduje się fontanna, a dookoła niej do późnych godzin wieczornych jeżdżą dorożki. Ogrom placu naprawdę zaskakuje, tak samo jak szczegółowe dopracowanie w każdym calu. Zadziwiające jest, że kompleks wyglądający na obiekt mający za sobą wieki historii, powstał dopiero w 1929 roku na Wystawę Iberyjsko-amerykańską. Jeszcze bardziej zastanawiające jest, że przy tym jednym z najpiękniejszych miejsc w Hiszpanii w szczycie sezonu nie spotkamy zbyt wielu turystów.

Ciekawostką jest, że wizerunek Placu Hiszpańskiego wielokrotnie wykorzystano w filmach, m.in. w „Gwieznych Wojnach – Mroczne Widomo”.

Przy Placu znajduje się uroczy park Parque de Maria Luisa, który, tak i jak i sam Plac, dostępny jest dla zwiedzających bezpłatnie.

Powiązane