Najlepsze restauracje we Lwowie

Podróżowanie rządzi się własnymi prawami – tu nie ma miejsca na restrykcyjne diety i odmawianie sobie przyjemności. Celem naszych wyjazdów staje się doświadczanie i poznawanie – przede wszystkich nowych smaków. I choć w każdym odwiedzanym miejscu staramy się czerpać z wyjazdu maksimum korzyści, nigdzie indziej nie było to tak proste jak we Lwowie.

Tutaj za fantastyczny obiad w restauracji płacimy mniej niż za porcję tapas w Andaluzji, kanapkę w norweskim fast foodzie czy owoce na izraelskim targowisku. Właśnie dlatego z ręką na sercu polecamy Lwów. W tym mieście można spróbować wszystkiego czego dusza zapragnie bez obaw o rujnowanie budżetu! A jeśli dodać do tego aktywne zwiedzanie nawet nie trzeba obawiać się powrotu do Polski z dodatkowym bagażem w postaci nadprogramowych kilogramów.

 

Subiektywny ranking topowych restauracji Lwowa na każdą porę dnia!

Jeśli zastanawiasz się, co i gdzie zjeść we Lwowie – ten wpis jest właśnie dla Ciebie.

 

TOP 5| Śniadanie

Tante Sophie Càfe Escargot

ul. Drukarska 6

 

Świetnie miejsce dla tych, którzy nigdy nie próbowali francuskiej kuchni. Niekwestionowaną zaletą Tante Sophie Càfe Escargot jest fakt, że to miejsce mniej popularne wśród turystów, a menu śniadaniowe serwowane jest aż do godziny 14. Urządzona w starym, przytulnym stylu restauracja jest naprawdę bardzo klimatyczna. Dodatkowo atmosferę podkręca francuska muzyka płynąca z głośników. Flagowym daniem oczywiście są tutaj ślimaki. W menu obiadowym znajdziemy także żabie udka czy zupę cebulową. W menu śniadaniowym na wyróżnienie zasługuje bagietka w sosie ze ślimaków, sera, grzybów oraz boczku. Ładnie podane danie jest ciekawym kulinarnym doświadczeniem dla laika.

Wbrew opiniom spotykanym w internecie obsługa lokalu jest bardzo miła, a ceny ciężko określić mianem „za drogo”. Sugerując się średnimi cenami posiłków we Lwowie fakt – to jedna z droższych restauracji. Jednak zważając na menu jakie tutaj znajdujemy myślę, że (w naszym przypadku) za pierwszego ślimaka w życiu korzystniej jest zapłacić 20 złotych niż 20 euro.

Cena za śniadanie:

Bagietka ze ślimakami: 120 UAH (17 PLN)

Cena za całość (2 x śniadanie, 2 x kawa): 340 UAH (48 PLN)

 

tante-sophie-lwow-bagietka-ze-slimakami
Śniadanie w Tante Sophie Càfe Escargot. Foto AD

 

Zatrzymując się przy śniadaniu niesposób nie wspomnieć o najsłynniejszej we Lwowie restauracji – Baczewskich. To podobno obowiązkowe miejsce, które powinien odwiedzić każdy przebywający w mieście turysta. Weźcie jednak pod uwagę możliwość wcześniejszej rezerwacji stolika, bo w okresie m.im. Sylwestrowym wszystkie miejsca na porę śniadaniową mogą okazać się zajęte.

 

TOP 4 | Obiad

Khinkal’nya

Pasaż Krzywa Lipa

 

Ta gruzińska restauracja zasługuje na kilka świetnych pochwał. Dzięki lokalizacji (500 m od Rynku w lekko schowanym placyku) Khinkal’nya nie jest miejscem, przed ktróym w Sylwestrowe południe ustawiają się kolejki napływających do miasta turystów. Ponadto symaptyczna, świetnie mówiąca po polsku kelnerka wita nas ciepło i z zapałem opowiada o zamawianych przez nas daniach. To także jedyna restauracja we Lwowie w której spotkaliśmy się z menu w języku polskim.

Decydujemy się na spróbowanie różnych dań kuchni gruzińskiej, dlatego zamawiamy dwie zupy – łagodną czikhirtmę oraz ostre charczo, porcję ziołowych chinkali, tradycyjny gruziński placek z mięsem i ziołami – kubdari, tradycyjny gruziński deser – gozinaki, kieliszek tradycyjnej gruzińskiej wódki – czaczy oraz dwa jasne piwa. Wszystko jest naprawdę smaczne i w pełni spełnia nasze oczekiwania, dlatego opuszczamy lokal najedzeni i zadowoleni. Cena, jak na taką różnorodność oraz ilość zmówionych dań również wypada bardzo korzystnie. Zdecydowanie polecamy odwiedzić to miejsce.

Cena

2 x zupa, 3 chinkali, kubdari, gozinaki, czacza, 2 x jasne piwo: 400 UAH (56 PLN)

 

TOP 3 | Deser

Fabryka Czekolady

ul. Serbska 3

 

Jak na fabrykę czekolady przystało prawdopodobnie to najsłodszy punkt na mapie Lwowa. Należące do holding !FEST miejsce to czteropiętrowy raj dla każdego, kto kocha czekoladę. Więcej o fenomenie !FEST przeczytasz w osobnym wpisie.

Sama fabryka czekolady już z ulicy zdradza nam tajniki powstawania słodkości- wszystko dlatego, że proces produkcji pralin odbywa się na naszych oczach, w typowej sklepowej witrynie. Dwa kolejne piętra to sklepy ze słodkim pamiątkami. Piętro wyżej znajdujemy kameralną kawiarnię w której o 10:00 spotykamy tylko kilka osób.

Próbujemy gorącego miksu 3 czekolad z orzechami (60 UAH – 8,50 PLN), brownie oraz sernika. W zależności od poziomu tolerancji cukru to dawka słodyczy która niejednemu wystarczyłaby na miesiąc. Jeśli jednak jesteś miłośnikiem czekolady uwierz mi – naprawdę nie pożałujesz odwiedzenia tego miejsca. Jest naprawdę pysznie i bardzo klimatycznie!

Cena:

2 x czekolada z orzechami, brownie, sernik: 210 UAH (30 PLN)

 

lwow-fabryka-czekolady=deser
Deser w Fabryce Czekolady. Foto AD
NAJLEPSZE MIEJSCA WE LWOWIE

TOP 2 | O każdej porze dnia

Celentano Ristorante

Rynek 1

Czas na krótką wycieczkę do Włoch. Choć nic na świecie nie może równać się ze smakiem prawdziwej, neapolitańskiej pizzy wywodzącej się z szemranych uliczek Neapolu, ta w Celentano Ristorante śmiało może stawać do walki z pizzami serwowanymi na przykład w Rzymie. Urządzona w ciekawym stylu restauracja znajduje się przy samym rynku, a ceny zarówno pizzy, jak i innych przysmaków włoskiej kuchni są naprawdę bardzo korzystne. Zarówno w weekendowe przedpołudnie, jak i Sylwestrową noc w restauracji powitała nas miła obsługa i przepyszna pizza. To jedno z tych miejsc we Lwowie, w których nie spodziewaliśmy się, że zjemy sylwestrową kolację bez wcześniejszej rezerwacji. O samym Sylwestrze we Lwowie przeczytasz w osobnym wpisie.

Cena:

Mała pizza i 2 napoje: 200 UAH (28 PLN)

 

lwow-celestano-ristorante-pizzeria-wystroj
Wystrój Celestano Ristorante. Foto AD

 

SYLWESTER WE LWOWIE

TOP 1 | MUST EAT

Arsenał | Arsenal Ribs and Spirit

ul. Pidwalna 5

 

Istnieją miejsca, na myśl o których od razu człowiek robi się głodny. Lwowski Arsenał jest jednym z tych miejsc (oczywiście pod warunkiem, że nie jesteś vege)!

To kolejna restauracja należąca do !FEST, która robi prawdziwą furorę – myślę, że zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców miasta. Specjałem serwowanym w dawnej zbrojowni są prawdopodobnie najlepsze grillowane żeberka na świecie. Do restauracji warto przyjść poza godzinami szczytu, zarezerwować wcześniej stolik lub najzwyczajniej w świecie uzbroić się w cierpliwość. Po ustawieniu się w kolejce warto także pójść wpisać się na listę oczekujących (my na swoją kolej czekamy około 40 min).

Arsenał nie jest zwykłą restauracją. Gdy zasiadamy do stołu pojawia się na nim papierowy obrus na którym kelner rysuje markerem talerz i sztućce. Otrzymujemy także papierowe fartuchy i wskazówkę, że w tym miejscu posiłek spożywany jest tylko rękoma.
Gdy dociera do nas podwójna porcja słynnych żeberek kelner wprawną ręką kroi je przy nas toporkiem i życzy smacznego, a my rozpływamy się w smaku kruchego mięsa w lekkiej, miodowej marynacie. To właśnie to miejsce na mapie Lwowa do którego będziemy wzdychać z utęsknieniem i do którego powrócimy już niebawem. Arsenał bezkonkurencyjnie otrzymuje pierwsze miejsce w naszym subiektywnym  rankingu najlepszych restauracji we Lwowie.

Cena:

Jedna porcja żeberek: 135 UAH

Całość (2 x żeberka, 2 x jasne piwo): 400 UAH (56 PLN)

lwow-arsenal-restauracja-zeberka
Podwójna porcja żeberek w Arsenale. Foto AD
lwow-arsenal-sposob-jedzenia
Zastawa w Arsenale. Foto AD
lwow-arsenal-wystroj
Porzućcie wszelką nadzieję, wy, którzy tu wchodzicie. Foto AD

Każda restauracja którą odwiedzamy we Lwowie (nie tylko te wymienione w poście) posiada swój unikatowy klimat i z każdej wychodzimy mniej lub bardziej zadowoleni.

Podsumowując – Lwów to idealne miasto dla każdego, kto najzwyczajniej w świecie lub dobrze zjeść.

Powiązane