Park Zamkowy w Żywcu

Żywiec to nie tylko miasto znane z produkcji znanego piwa, ale i miejsce o ciekawej i awanturniczej historii…

Historia Parku

Historia parku zamkowego jest bardzo ciekawa i zmienna. Park i jego zabudowania przechodziły z rąk do rąk kolejnych właścicieli i były zmieniane na potrzeby aktualnych potrzeb i mód. Park powstał w XVII wieku. W tym czasie teren wszedł w posiadanie rodziny Wielopolskich, którzy na miejscu zbudowali bardziej nowoczesny pałac oraz z czasem przeprowadzili renowację parku i dostosowanie go do XIX wiecznej mody na ogrody angielskie. Wprowadzono regularny układ ulic i poszczególnych obiektów – drzew, stawów i altanek. W tym czasie pojawiły się tak zwane polany widokowe i dobudowano charakterystyczny dla parku Domek Chiński, usytuowany na wysepce pośrodku stawu. Był to efekt fascynacji arystokracji kulturą dalekiego wschodu z czasów XIX wieku. W tym czasie niemal wypadało posiadać ceramikę lub inne przedmioty nawiązujące do kultury Chin i Japonii. W tym czasie park był najpiękniejszym terenem tego rodzaju w okolicy.

Zamek Komorowskich to jedna z głównych atrakcji na terenie Parku. Jego początki sięgają XIV-XV wieku, na który datuje się powstanie w tym miejscu pierwszej warowni. W XV i XVI wieku zamek stopniowo odbudowywano i rozbudowywano, a jego właściciele z rodziny Komorowskich stale pozostawali w konflikcie z prawem. W trzeciej dekadzie XVII wieku kupiła go żona Zygmunta III Wazy, a później wszedł w posiadanie rodziny Wielopolskich i rozpoczął się dla niego w nowy etap.

Piękny, zadbany i zrewitalizowany park w Żywcu zachęca do spacerów, po stawie pływają kaczki i kolorowe ryby, a romantyczne alejki to wyśmienite miejsce dla zakochanych, których tu nie brakuje.

Dla dzieci utworzono też place zabaw, a na krańcach parku, przy ul. Witosa, powstała Stajnia Miejska i mini zoo – miejsce idealne dla dzieci, udostępnione za darmo.

Przy pałacu Habsburgów powstał niewielki Park Miniatur z replikami obiektów zabytkowych z Podbeskidzia, a obok stanęła ławeczka Alicji Habsburg, która przed wojną mieszkała tu w pałacu.

W parku zamkowym w Żywcu można spędzić naprawdę sporo czasu, to piękne miejsce na rodzinny spacer.

Powiązane