4 powody, by odwiedzić Sewillę

Kraków ma Smoka, Warszawa – Syrenkę, Praga – Most Karola, Rzym – Koloseum. Co ma Sewilla? Trudno wybrać. Choć to hiszpańskie miasto potrafi zauroczyć ilością unikatowych zabytków, nie jest tak popularne jak Madryt czy Barcelona. Ale nie oznacza to, że można się tutaj nudzić – wręcz przeciwnie! W Sewilli w spokoju można cieszyć się z bycia turystą, zwiedzać i gubić się w urokliwych uliczkach, będąc w nich zupełnie sam na sam. Wszystko dlatego, że na naszą korzyść – tłumne wycieczki jeszcze tutaj nie dodarły.

 

Najważniejsze zabytki Sewilli:

1. Katedra Najświętszej Marii Panny oraz La Giralda

„Zbudujemy katedrę tak wielką, że ci, którzy zobaczą ją ukończoną, posądzą nas o szaleństwo” — takie motto przyświecało budowniczym sewilskiej katedry, która powstała w miejscu dawnego meczetu w 1506 roku. Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli to największa gotycka katedra na świecie – wysokość jej sklepienia wynosi 56 metrów. To bez wątpienia jedna z najważniejszych wizytówek miasta, której nie sposób nie zauważyć. W jej wnętrzu znajduje się m.in. grobowiec Krzysztofa Kolumba oraz ołtarz z 45 scenami z życia Jezusa Chrystusa, wykonany z drewna i 350 kg rzeźbionego złota.

Obok Katedry znajduję się La Giralda – wieża, która dziś pełni funkcję dzwonnicy. Dawniej, za czasów arabskiego panowania, służyła jako potężny minaret głównego meczetu Sewilli w Kalifacie Almohadów. Jej wysokość to niemal 100 m, a na szczyt prowadzi droga pozbawiona schodów – by dawniej można tam było dojechać konno.

Katedra Najświętszej Marii Panny oraz La Giralda
Foto AD
Katedra Najświętszej Marii Panny oraz La Giralda
Foto AD
Katedra Najświętszej Marii Panny oraz La Giralda
Foto AD

2. Alkazar

Warowny Pałac królewski, którego początki sięgają XI w. Pierwotnie rezydowali w nim przedstawiciele kalifatu kordobańskiego, następnie w latach 1350-69 został rozbudowany przez Piotra I Okrutnego w stylu mudéjar – łącząc elementy islamskie i chrześcijańskie. Całość utrzymana jest jednak głównie w stylu architektury muzułmańskiej. W Alkazarze podejmowano najważniejsze decyzje, m.in. o wysłaniu ekspedycji Ferdynanda Magellana. Tutaj także przyjęto Krzysztofa Kolumba po podróży do Ameryki.

To piękne miejsce dopracowane w najmniejszych szczegółach, z bajkowymi wręcz zdobieniami i różnymi, uroczymi zakamarkami. Na terenie Alkazaru znajduję się ogród z cudowną roślinnością, altaną porośniętą winoroślą, licznymi palmami, małymi fontannami oraz labiryntem.

Alkazar
Fofo AD
Alkazar
Foto AD
Alkazar
Foto AD

3. Metropol Parasol

To współczesna atrakcja, nie tylko dla fanów architektury. Metropol Parasol to drewniana konstrukcja zlokalizowana na jednym z głównych placów Sewilli. Zaprojektowana przez niemieckiego architekta budowla powstała w 2011 roku. Jej wysokość to 26 metrów, co czyni z niej dość dobry punkt widokowy na całe miasto – na dachu znajduje się taras widokowy oraz kawiarnia. Metropol parasol uważany jest za największą na świecie konstrukcję wykonaną z drewna. Obiekt składający się z sześciu parasoli przypomina wyglądem gigantyczne grzyby.

 Metropol Parasol
Foto AD

4. Plac Hiszpański

Niewątpliwa wisienka na torcie podczas zwiedzania miasta. Imponujący plac w kształcie podkowy, otoczony galeriami. Obiekt, zarówno z jednej, jak i drugiej strony rozpoczynają okazałe wieże. Budynek posiada wbudowane ławki ozdobione azulejos, przedstawiające 48 prowincji hiszpańskich wraz z najważniejszymi wydarzeniami, jakie miały tam miejsce. Znajdziemy tam cztery mosty prowadzące przez rzekę, które symbolizują królestwa – Kastylię, León, Navarrę oraz Aragonię. Na środku placu znajduje się fontanna, a dookoła niej do późnych godzin wieczornych jeżdżą dorożki. Ogrom placu naprawdę zaskakuje, tak samo jak szczegółowe dopracowanie w każdym calu. Zadziwiające jest, że kompleks wyglądający na obiekt mający za sobą wieki historii, powstał dopiero w 1929 roku na Wystawę Iberyjskoamerykańską. Jeszcze bardziej zastanawiające jest, że przy tym jednym z najpiękniejszych miejsc w Hiszpanii w szczycie sezonu nie spotkamy zbyt wielu turystów.

Ciekawostką jest, że wizerunek Placu Hiszpańskiego wielokrotnie wykorzystano w filmach, m.in. w „Gwieznych Wojnach – Mroczne Widomo”.

Przy Placu znajduje się uroczy park Parque de Maria Luisa, który, tak i jak i sam Plac, dostępny jest dla zwiedzających bezpłatnie.

Plac Hiszpański w Sewilli
Foto AD

 

Plac Hiszpański w Sewilli
Foto AD

 

Plac Hiszpański w Sewilli
Foto AD

Powiązane