Praga – zimą jeszcze piękniejsza!

Kochasz świąteczny klimat, zapach pierników, światło tysiąca lampek mieniących się na choince i smak grzanego wina? Nic nie oddaje lepiej tego charakteru niż tradycyjne Jarmarki Bożonarodzeniowe. Organizowane zarówno w Polsce, m.in. w Krakowie czy Wrocławiu, jak i w sąsiadujących z nami krajach oferują liczne atrakcje zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Wiedeń, Monachium, Zurych czy Lwów – każde miasto ma w zanadrzu coś wyjątkowego. My jednak wybieramy się w podróż do Pragi, łącząc Jarmark Bożonarodzeniowy z obchodami Nowego Roku.

Świąteczny klimat w Pradze

Na Jarmarku w Pradze spotkamy wycieczki z wielu krajów świata, m.in. sporo gości z Chin czy Japonii. Wszystkich ich sprowadza zapach Trdelnika, czyli tradycyjnego (Słowackiego!) ciastka, które serwowane jest w jarmarkowych kramach. Stoiska przy których spróbujemy tradycyjnych potraw, kupimy regionalne produkty i unikatowe pamiątki rozstawione są przy Rynku Głównym oraz na Placu Wacława znajdującym się niedaleko Muzeum Narodowego. Niskie temperatury towarzyszące zwiedzaniu miasta rekompensują gorące napoje i dymiące potrawy. Grillowane kiełbasy, karczki, pieczone kasztany, żołędzie, grzane wino oraz gęste czekolady – to wszystko, czego należy spróbować.
Ceny na jarmarku w Pradze są porównywalne do cen na polskich jarmarkach, praski klimat jest jednak unikatowy. Oświetlona choinka ustawiona w centralnej części rynku i szopka z żywymi zwierzętami pozwalają poczuć magię świąt.

Praga zimą

Kiedy pierwsze promienie światła lekko przebijają się na nocnym, zachmurzonym niebie w centrum spotkasz tylko kilkoro turystów właśnie kończących nocne spacery po najlepszych pijalniach piwa w kraju. Mgła unosząca się nad Mostem Karola jest tym, co sprawia, że czujesz się jak w bajce. Brzmi magicznie! Nie bez powodu Praga jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najczęściej odwiedzanych miast świata. Dla nas przywilejem jest to, że możemy dotrzeć do niej w kilka godzin, dzięki bezpośrednim połączeniom kolejowym i autobusowym.
By przedłużyć czas poznawania nowego miejsca najlepszym rozwiązaniem może okazać się podróż nocnymi liniami. Dzięki temu dajemy sobie gwarancję, iż będziemy mieli wystarczająco dużo czasu na zwiedzanie. I nikt nie mówi tutaj, że mamy zwiedzić Pragę w jeden dzień, bo nawet tydzień mógłby okazać się niewystarczający. Przechodząc Mostem Karola, którego budowa rozpoczęła się w XIV wieku mamy wspaniały widok na Hradczany, czyli dzielnicę królewską. Górujący nad miastem Zamek Królewski to atrakcja dla całej rodziny. W cenie biletu możemy obejrzeć również m.in. Katedrę św. Wita oraz Złotą Uliczkę – najbardziej pocztówkowe miejsce w Pradze. Wracając na ulice Starego Miasta nie sposób przeoczyć Praski Orloj, czyli zegar ratuszowy działający nieprzerwanie od ponad sześciuset lat. Będąc w okolicy Ratusza warto również wdrapać się na wieżę widokową, skąd rozpościera się wspaniały widok na najbliższe dzielnice. Pobyt w Pradze warto urozmaicić wizytą w przepięknym Teatrze Narodowym, którego gmach znajduje się nad brzegiem Wełtawy, niedaleko Starego Miasta.

Sylwester w Pradze

W Sylwestra na praskim rynku nie odbywają się huczne koncerty największych gwiazd muzyki, miasto ma jednak wtedy niepowtarzalny urok, a tłumy na Moście Karola i pobliskich mostach, by wspólnie przywitać Nowy Rok, naprawdę robią wrażenie. O północy wystrzały fajerwerków mogą nie być tak huczne, ze względu na fakt, iż oficjalny pokaz witający Nowy Rok odbywa się 1-go stycznia po południu, jednak mimo wszystko Sylwestrowy klimat jak najbardziej zostaje zachowany. Mnóstwo biur podróży oferuje wycieczki do Pragi w tym czasie, jednak zorganizowanie wyjazdu na własną rękę może okazać się równie proste, z gwarancją dostatecznej ilości czasu na odwiedzeni wszystkich atrakcji i spróbowanie specjałów tamtejszej kuchni.

Powiązane