Aktywny weekend z „Królową Beskidów” – Babia Góra (Diablak)

Wakacyjne szaleństwa dobiegły końca, nie zapominajmy jednak o tym, że niezależnie od pogody warto znaleźć czas na odrobinę ruchu. A jak powszechnie wiadomo – aktywność smakuje lepiej, gdy wykonujemy ją na świeżym powietrzu.

Jesień to idealna pora na wyprawy górskimi szlakami. Upały ustąpiły, a wraz z nimi prawdopodobieństwo występowania gwałtownych burz. Oczywiście jesteśmy narażeni na zmiany pogody, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by ubrać się „na cebulkę”, zabrać termos z gorącą herbatą, przeciwdeszczową pelerynę i wyruszyć w drogę.

Korzyści z chodzenia po górach:

# Poprawa kondycji przez angażowanie do pracy mięśni nóg, pośladków, brzucha oraz ramion.

# Poprawa wydolności, dotlenienie organizmu.

# Utrata zbędnych kg – spalamy ok. 400 kcal/ 1h.

# Odpoczynek psychiczny.

Babia Góra naszym okiem

Pierwsze wyjście na Babią Górą to bez wątpienia wielkie przeżycie. Nawet jeśli nie jest się typowym #górołazem i #beskidomaniakiem, jest to doświadczenie, którego warto spróbować.

Od Zawoi dzieli nas 90 km, dlatego wyjeżdżamy z domu skoro świt. Trasa, którą wybieram by wyjść na Babią Górę rozpoczyna się na Przełęczy Krowiarki [1012 m n.p.m.]. Samochód zostawiamy na płatnym parkingu [15 PLN– cały dzień; 4 PLN – 1h], tam też kupujemy bilety wstępu do Babiogórskiego Parku Narodowego [2,5 PLN – ulgowy; 5 PLN – normalny] i ruszamy niebieskim szlakiem w kierunku Schroniska PTTK Markowe Szczawiny.

By wejść na szlak mijamy drewnianą barierkę, pozornie tamującą drogę. Wita nas przyjemna ścieżka prowadząca przez stary, świerkowy las. Po kilkunastu minutach marszu mijamy Mokry Stawek – największy naturalny zbiornik wodny w masywie babiogórskim. Co jakiś czas słyszymy również ciche szemranie spływającej z licznych cieków wody.

Po około godzinie marszu docieramy do rozdroża szlaków turystycznych zwanego Skrętem Ratowników. Możemy pozostać na niebieskim szlaku i pójść w stronę Schroniska PTTK Markowe Szczawiny lub wybrać szlak żółty – Perć Akademików. To jeden z najciekawszych szlaków turystycznych w Beskidach, na którym zamontowane są łańcuchy i klamry ułatwiające poruszanie. Szlak pozwala cieszyć się wspaniałymi widokami, uważam jednak, że nie jest to jednak odpowiedni wybór dla osób o słabszej kondycji oraz cierpiących na lęk wysokości. Najtrudniejszym miejscem na szlaku jest pionowa ściana o wysokości 8m zabezpieczona łańcuchem i klamrami.

Dojście do szczytu Babiej Góry żółtym szlakiem zajmuje nam godzinę. Po tym czasie możemy cieszyć się widokami z Diablaka.  Na szczycie znajduje się kamienny mur służący jako zapora przed wiatrem, kamienny ołtarz polowy, płyta upamiętniająca Legiony Piłsudskiego oraz obelisk z tablicą pamiątkową poświęconą Janowi Pawłowi II. Wybieramy wolny kamień, na którym można się rozsiąść i rozkoszujemy się widokami oraz gorącą herbatą w kubku Marki #Góry Kocham & Szanuję.

Babia Góra (Diablak):

# Wznosi się 1725 m n.p.m.

# Jest najwyższym szczytem należącym do Beskidu Żywieckiego w Beskidach Zachodnich.

# Jest najwyższym szczytem w Polsce znajdującym się poza Tatrami.

# Zaliczana jest do Korony Gór Polski.

# Jej masyw znajduje się na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego.

# Pierwsi turyści zaczęli wchodzić na jej grzbiet w XVIII w.

# Nazywana jest Królową Beskidów”.

# Jej grzbietem przebiega granica polsko-słowacka.

Foto AD
Foto AD

Trasa powrotna na Przełęcz Krowiarki prowadzi czerwonym szlakiem. Droga prowadząca granią osłoniętą korytarzami kosodrzewiny wiedzie przez Sokolicę [1367 m n.p.m.] – najniższy i położony najdalej na wschód wierzchołek w północno-wschodniej grani masywu Babiej Góry. Po przejściu przez Sokolicę czeka nas strome zejście lasem prowadzącym do Przełęczy Krowiarki.

Foto AD
Foto AD
Foto AD
Foto AD
Foto AD
Foto AD

Przebieg trasy: Przełęcz Krowiarki – szlak niebieski – Skręt Ratowników – szlak żółty – Perć Akademików – Babia Góra– szlak czerwony – Sokolica – szlak czerwony  Przełęcz Krowiarki

Długość trasy: 12 km. Czas przejścia: 4 – 5 h

Foto AD

Ruszając na szlak należy pamiętać o:

# Sprawdzeniu aktualnych warunków pogodowych.

# Odpowiedniej odzieży, ponieważ warunki pogodowe mogą zmienić się w przeciągu kilku chwil.

# Wygodnych, wodoodpornych butach, o dobrej przyczepności do podłoża.

# Podczas wędrówki spalamy dużą ilość kalorii, dlatego musimy pamiętać o dodatkowej dawce energii (zawsze miej w torbie baton energetyczny i kanapkę) oraz o odpowiednim nawodnieniu organizmu.

# Powiadomieniu bliskich, dokąd zmierzamy.

# Mapie, apteczce, latarce, zapałkach.

# Nie zapominajmy o pozytywnym nastawieniu i dobrym humorze.

Powiązane