5 powodów by odwiedzić Węgry

Węgry to piękny kraj, który my, Polacy, mamy w zasięgu ręki. Podróżując samochodem do kosztów wyjazdu należy dodać opłaty za przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu. Cena winiety na 10 dni dla samochodu osobowego to 2975 HUF, co w przeliczeniu daje około 40 PLN.  Podróż własnym środkiem transportu niesie ze sobą wiele korzyści, jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, do Budapesztu dotrzemy za pośrednictwem autobusów linii FlixBus z Radomia, Wrocławia czy Katowic. Bezpośrednie połączenie samolotem odbywa się na linii Warszawa – Budapeszt.

Dlaczego Węgry?

1.      Budapeszt

Uznawany za jedno z najpiękniejszych europejskich miast. Kojarzony głównie z pocztówkowym widokiem na jeden z największych budynków parlamentu na świecie, przy którego budowie wykorzystano 40 milionów cegieł, 500 tysięcy kamieni szlachetnych oraz 40 kilogramów złota. Bilet wstępu na teren Parlamentu to w przeliczeniu ok. 22 PLN.  Niedaleko Parlamentu znajduje się kilkadziesiąt odlewów par butów, symbolizujących zastrzelonych w latach 40-tych Żydów. Nad miastem góruje Wzgórze Zamkowe, z którego można podziwiać panoramę Budapesztu. Natomiast pod miastem znajduje się milenijna kolej zbudowana w 1896 roku. To drugie po Londyńskim najstarsze metro w Europie.

2.      Balaton

Największe jezioro Europy Środkowej położone około 80 km od Budapesztu. Nad Balatonem można cieszyć się błękitną wodą oraz piękną pogodą. Znajdziemy tam kurorty, kawiarnie i sklepy, oferujące wszystko to, co dostępne jest w bardziej popularnych wakacyjnych destynacjach. Jednym z najpiękniejszych miejsc nad Balatonem jest Półwysep Tihany. To kierunek polecany szczególnie fanom czerwonej papryki oraz lawendy.

3.      Góry Mátra

Najwyższy punktem na mapie kraju, mimo że szczyt Kékestető wznosi się zaledwie 1014 m n.p.m. Porośnięte lasami łagodne stoki, ruiny średniowiecznych zamków, szumiące w dolinach potoki i zielone winnice mogą oczarować turystów. To atrakcja również dla leniwych, ponieważ na dach najwyższego wzniesienia Węgier można wjechać samochodem.

4.      Jaskinie w Parku Narodowym Aggtelek

Najchętniej odwiedzana jest 25-kilometrowa jaskinia Domica należąca do najciekawszych podziemnych atrakcji Europy Środkowej. Znajdziemy tam wielkie groty, stalaktyty w kształcie igiełek, smoczej głowy czy fontann oraz ogromne stalagmity (największy waży ok. 900 ton i ma 17 m wysokości). Dodatkową atrakcją jest podziemny strumień oraz Sala Koncertowa, w której na żywo odbywają się koncerty m.in. muzyki Bacha.

5.      Węgierska kuchnia

Podróże to także przygoda kulinarna. Będąc u naszych południowych sąsiadów nie można nie spróbować bograczu, węgierskiego leczo lub placka w aromatycznym węgierskim sosie na bazie karkówki. Najpopularniejszą węgierską przyprawą jest papryka, która przywędrowała do tego kraju razem z Turkami. Niezwykle popularne są tam paprykowe pasty, kiszone arbuzy czy kalafiory w occie.

 

Żródła: www.fly4free.pl

Powiązane