Stadion PGE Narodowy w Warszawie – wielofunkcyjne miejsce nie tylko dla kibica

Chyba nie ma takiej osoby w kraju, która nie wiedziałaby co to jest PGE Narodowy. I nie trzeba być zagorzałym kibicem piłki nożnej, aby orientować się jaki to jest obiekt i jakie jest jego przeznaczenie. To prawda, że został on wybudowany głównie z myślą o meczach piłki nożnej przed Mistrzostwami Europy UEFA Euro 2012 i oficjalnie otwarty 29 stycznia 2012. Jednakże od 2015 roku pełni on wiele funkcji, które nie mają nic wspólnego z „kopaniem piłki”. A oto kilka informacji i ciekawostek na temat obiektu:

1. Stadion PGE Narodowy posiada 4. (najwyższą) kategorię w klasyfikacji UEFA. Na dwukondygnacyjnych trybunach znajduje się 58 500 miejsc (wszystkie dla osób siedzących), w tym 4600 miejsc o podwyższonym standardzie, oraz 69 lóż (dla 800 osób). Natomiast w czasie imprez muzycznych obiekt mieści do 72 900 osób (w tym 106 niepełnosprawnych).

2. Stadion nie służy tylko meczom piłki nożnej, ale również odbywają się na nim koncerty i inne uroczystości. W czasie pandemii zmienił swoje przeznaczenie i stał się szpitalem tymczasowym.

3. Pierwszy mecz piłkarski odbył się na nowej murawie 29 lutego 2012 roku pomiędzy Polską a Portugalią i zakończył się bezbramkowym remisem.

4. Stadion Narodowy został wybudowany na miejscu dawnego Stadionu Dziesięciolecia. Starsi mieszkańcy stolicy i nie tylko pamiętają zapewne, iż w przeszłości na stadionie kwitł handel dosłownie wszystkim.

5. Stadion Narodowy to potężny obiekt o kubaturze ponad 1 miliona metrów sześciennych. Łączna całkowita powierzchnia stadionu to prawie 204 tysiące metrów kwadratowych.

6. Budowla posiada 8 kondygnacji. Kondygnacje mają zróżnicowaną wysokość. Najwyższy punkt stadionu znajduję się na czubku iglicy na wysokości 112 metrów nad poziomem morza i 100 metrów ponad murawą.

7. Stadion Narodowy posiada rozsuwany dach wykonany z włókna szklanego pokrytego warstwą teflonu. Optymalne obciążenie konstrukcji dachu dopuszcza obciążenie wynoszące 140 kg na metr kwadratowy. Rozsunięty dach może pokryć warstwa śniegu wynosząca odpowiednio dla suchego 70 centymetrów i 18 centymetrów dla śniegu mokrego. Rozpiętość dachu wynosi 240 na 270 metrów i zakrywa ona całkowicie stadion, zarówno trybuny jak i płytę boiska.

8. Wewnątrz Stadionu Narodowego znajduje się też przestrzeń typowo biznesowa. Do dyspozycji chętnych są sale konferencyjne, powierzchnie użytkowe zajmujące łącznie 130 tysięcy metrów kwadratowych.

9. Na trzecim poziomie znajduje się kaplica. Kaplica jest miejscem wielokulturowym i wielowyznaniowym, ma powierzchnię 260 metrów kwadratowych. W kaplicy odbywają się również ceremonie ślubne. Kaplica nie zawiera symboli religijnych kojarzących się z żadną religią. Jej wyświęcenia w roku 2012 dokonali przedstawiciele religii chrześcijańskiej, judaizmu i islamu.

10. Kibice przybywający na mecz piłkarski mogą także korzystać z tego co prezentowane jest na czterech potężnych telebimach znajdujących się nad murawą boiska. Każdy telebim ma ekran o powierzchni 50 metrów kwadratowych.

11. 10 października 2021 roku stadion otrzymał imię Kazimierza Górskiego, legendarnego trenera polskiej kadry narodowej, odnoszącej pod jego wodzą największe sukcesy w historii polskiej piłki nożnej.

12. Parking podziemny pod płytą boiska mieści 1765 samochodów. Stadion posiada 965 toalet. Na stadionie znajduje się 900 miejsc dla przedstawicieli mediów, 4 restauracje, fitness club, fun pub na kilkaset osób i 69 luksusowych lóż biznesowych.

13. Na chwilę obecną zgodnie z zaleceniami UEFA pojemność stadionu nie pozwala na rozgrywanie finału Ligi Mistrzów UEFA. Natomiast ta pojemność stadionu pozwala jedynie na rozgrywanie finału Ligi Europejskiej UEFA i Superpucharu Europy UEFA.

14. Na stadionie znajduje się pięćdziesiąt specjalnych miejsc dla niewidomych i ich opiekunów. Są one umiejscowione w sektorach wśród pełnosprawnych kibiców. Każdy niewidomy wchodzący na stadion dostaje również zestaw słuchawkowy, dzięki któremu będzie mógł słuchać specjalnie stworzonej dla niewidomych, relacji meczu.

PGE Narodowy jest otwarty dla wszystkich 7 dni w tygodniu. Od stycznia 2022 roku dostępne trzy trasy zwiedzania: Piłkarskie emocje, Poczuj się jak VIP oraz W centrum wydarzeń. Dodatkowo można wejść na Punkt Widokowy, który znajduje się na górnej trybunie PGE Narodowego.

PGE Narodowy można odwiedzać o każdej porze roku, bez względu na pogodę. My akurat byliśmy, kiedy padało i dość mocno wiało, ale czego się nie robi dla dzieci…

Bilety można kupić za pośrednictwem strony sklep.pgenarodowy.pl lub na miejscu, w kasach zwiedzania stadionu.

Powiązane