Kaszuby – magiczna część pomorza

Historyczna kraina z lasami, jeziorami i wzgórzami. Przepełniona ciszą i spokojem. Położone w północnej Polsce Kaszuby są nieodzowną częścią Pomorza. Obszar tego regionu wyznaczają miejscowości zamieszkiwane przez Kaszubów – zachodniosłowiańską grupę etniczną. Ich charakterystyczną cechą jest mowa kaszubska. Czuć w niej odrębność, przez co nie jest zrozumiała dla przeciętnego Polaka.

Atrakcje na Kaszubach

Urzekające krajobrazy i różnorodność terenu sprawiają, że Kaszuby bywają określane mianem Szwajcarii Kaszubskiej. Do atrakcji tego regionu zaliczmy najwyższe wzniesienie w całym Niżu Europejskim jakim jest Wieżyca. Objęta rezerwatem wznosi się na 328,6 m n.p.m, a jej obszar porośnięty jest bukowym lasem.

Największe darem Kaszub są czyste jeziora i świeże, zielone lasy. Będąc tutaj warto odwiedzić Park Krajobrazowy Dolina Słupi oraz rezerwaty i skanseny takie jak Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich. To najstarszy skansen w Polsce, będącym pomnikiem miłości. Pierwsza chałupa została tam przywieziona w 1906 roku przez malarkę Teodorę i jej wielką miłość, dwadzieścia lat młodszego nauczyciela Izydora.

Najbardziej godny polecenia jest kompleks Jezior Wdzydzkich zwany Kaszubskim Morzem, które wraz z okolicą obejmuje Wdzydzki Park Krajobrazowy. W 1920 roku w Pucku będącym częścią Kaszub miały miejsce Zaślubiny Polski z Morzem, po odzyskaniu dostępu do Morza przez wojska generała Józefa Hallera.

Kaszuby są terenem mogącym zaoferować bardzo wiele turystycznych atrakcji, dlatego planując podróż, warto wziąć pod uwagę rezerwację noclegu.

Powiązane