Wakacje w Skandynawii | Atrakcje Norwegii

Plaża z krystalicznie czystą wodą, rejs statkiem zwieńczony widokiem tęczy na tle wodospadu lub spacer po małej wyspie, na której znajduje się Las Trolli. Czas wakacyjnych podróży zbliża się wielkimi krokami. Nie każdy ma już sprecyzowane plany odnośnie urlopowego wyjazdu, dlatego dla tych, którzy potrzebują dawki podróżniczych inspiracji, mam pomysł na spędzenie wypoczynku we wspaniałych okolicznościach przyrody, z dostępem zarówno do morza, jak i zapierających dech w piersiach fiordów.

Wakacje w Norwegii

Północ Europy to dla Polaków kierunek niekoniecznie kojarzący się z urlopem. Kiedy planowaliśmy nasz wyjazd do Norwegii spotykaliśmy się z dwoma zasadniczymi pytaniami: czy jedziemy tam do pracy, a jeśli nie, to po co właściwie tam jechać? Odpowiedź jest prosta: Norwegia to piękny kraj, który docenią szczególnie osoby lubiące cudowne widoki, ciszę i spokój.

Jak spędzić tydzień w Norwegii i nie zbankrutować?

Oslo, Bergen czy Stavanger (w którym byliśmy) to tanie destynacje z punktu widzenia biletów lotniczych. W okazyjnej cenie i z bagażem podręcznym możemy kupić bilety lotnicze już do 200 PLN w dwie strony. Jednak błędem, który często popełniają turyści jest myślenie, że tani bilet gwarantuje tani wyjazd – jest wręcz odwrotnie. Z odwiedzonych przez nas miejsc Norwegia okazała się najdroższa, choć momentami porównywalna z Izraelem. Jak więc przeżyć w Norwegii nie wydając góry pieniędzy? Nam udało się to dzięki wynajęciu domku poza ścisłym centrum miasta na uroczej wyspie Hundvåg (niestety mieszkanie nie jest już dostępne w serwisie airbnb). Poza tym zamiast w lokalnych restauracjach należy postawić na specjały z supermarketu oraz dużą ilość darmowych atrakcji, czyli spocerów po malowniczych okolicach Stavanger.

Stavanger | Pogoda & Atrakcje

Pogoda w Norwegii to element skutecznie odstraszający, przecież co można robić w wakacje, kiedy pada? Czasem w sierpniu 15 stopni to szczyt marzeń, dlatego nikogo nie dziwi, gdy sąsiedzi opalają się nawet w pochmurny dzień (Ty w tym czasie masz na sobie spodnie, polar i kurtkę). Oczywiście zdarzają się i słonecznie dni, które utwierdzają w przekonaniu, że wakacje w Norwegii to świetny wybór.

W deszczowy dzień możemy skorzystać z odwiedzania lokalnych atrakcji, do których w Stavanger należą Muzeum Wikingów, Muzeum Produkcji Konserw czy Muzeum Ropy Naftowej. Często kupując bilet do muzeum możemy skorzystać z wizyty w wielu innych galeriach w tej samej cenie. W przypadku studentów warto pamiętać o międzynarodowej legitymacji studenckiej (ISIC), pozwala na odwiedzanie wielu muzeów w obniżonych cenach. Z darmowych atrakcji warto wybrać się na spacer uliczkami Starego Miasta lub Lasem Trolli.

Oczywiście to, po co przylecieliśmy do Stavanger to fiordy, czyli zatoki w głębi lądu otoczone stromymi brzegami oraz najsłynniejsza atrakcje regionu i jedna z największych atrakcji Norwegii – Preikestolen.

Preikestolen

Jedną z najpopularniejszych atrakcji w pobliżu Stavanger jest Preikestolen. Zapewne większość z Was kojarzy to miejsce z mediów społecznościowych, co zresztą nie dziwi. Wyjście na klif o wysokości 604 m jest zwieńczeniem dwugodzinnej wędrówki w niezapomnianych okolicznościach przyrody. A widok panujący w słoneczną pogodę sprzyja nie tylko odpoczynkowi, ale również robieniu zdjęć.

Ze względu na popularność tego miejsca ilość turystów na szlaku jest ogromna, dlatego warto wstać skoro świt! By ruszyć na Preikestolen ze Stavaneger musimy udać się promem do miejscowości Tau, skąd odjeżdżają autobusy kierujące się na parking będący punktem wyjścia na Preikestolen. (Koszt takiej wycieczki wynosi ok. 120 NOK – 2017 r.). Atrakcja nie należy do najtańszych, jednak jest jedną z tych, które zostają w pamięci na bardzo długo.

Lysefjorden

Lysefjorden to jeden z norweskich fiordów. By go zobaczyć w porcie w Stavaneger wystarczy wykupić wycieczkę na rejs statkiem i ustawić się w dość sporej kolejce (Cena ok. 350 NOK – 207 r.). Rejs statkiem po fiordzie to wspaniałe doświadczenie, szczególnie gdy pogoda jest dla nas łaskawa. Zwieńczeniem rejsu jest dopłynięcie do wodospadu, jednak to, co robi największe wrażenie, to widok na Preikestolen z innej perspektywy – z dołu!

Sverd i fjell oraz mieszkanie na wyspie

Kolejną atrakcją w Stavanger, zlokalizowaną kilkanaście minut drogi Kolumbusem od centrum miasta, jest Sverd i fjel. Wyrzeźbione w skale miecze oraz tereny wokół nich to idealne miejsce na spacer. Równie przyjemnie spaceruje się po wyspie Hundvåg, dookoła której znajduje się ścieżka zachęcająca do biegania, spacerów z psem i jazdy na rowerze oraz wspomniany wcześniej Las Trolli.

Lotnisko, Komunikacja & Sola Beach

Port lotniczy Stavanger znajduje się kilkanaście klimetrów od miasta. Najprostszym sposobem by się z niego wydostać oraz by srawnie poruszać się po Stavanger są autobusy – Kolumbusy. Kursują one z dużą częstotliwością, w centrum miasta nawet co 5-10 minut.

Będąc na lotnisku warto wybrać się na przepiękną plaże położoną niedaleko. Sola Beach to jedno z najpiękniejszych miejsc, jakie widzieliśmy w Norwegii. Krystalicznie czyste wody Morza Północnego sprawiają, że jest tam naprawdę fenomenalne. W całym uroku Norwegii tylko temperatura wody w morzu może okazać się dla wielu rozczarowująca. 😉

Powiązane