Po obu stronach Olzy – Cieszyn i Czeski Cieszyn

Cieszyn – kiedyś jedno miasto, dziś dwa odrębne byty w dwóch różnych państwach, funkcjonujące pod nazwami Cieszyn (Polska) i Czeski Cieszyn (Czechy), które dzieli rzeka Olza. Pierwsze wzmianki o Cieszynie sięgają XII wieku, a od końca XIII wieku było ono centrum księstwa cieszyńskiego – istniejącego formalnie do 1918 r. i rządzonego w swej historii przez dwie dynastie: Piastów oraz Habsburgów.

Cieszyn jest jednym z najstarszych miast na Śląsku. Podanie głosi, że założyli go w 810 roku trzej bracia, Bolko, Leszko i Cieszko, synowie czeskiego księcia Lecha. Według legendy trzej bracia, po długiej wędrówce spotkali się tutaj u źródła, nazwanego później Studnią Trzech Braci i ciesząc się tym faktem założyli gród Cieszyn.

W rzeczywistości zalążkiem dzisiejszego miasta jest Góra Zamkowa, gdzie najstarsze ślady osadnictwa sięgają VI-V w. p.n.e. W XI wieku zbudowano tu romańską rotundę pełniącą funkcję kaplicy, która przetrwała do dziś i jest jednym z najważniejszych zabytków na Śląsku i w Polsce (jej podobizna zdobi m.in. rewers banknotu 20-złotowego oraz dwuzłotowej monety z kolekcjonerskiej serii Historyczne miasta w Polsce).

Wchodząc na Górę Zamkową od ulicy Zamkowej rzuca się w oczy różowy jeleń, który stoi przed oranżerią Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości. Jest on wesołą ciekawostką Cieszyna, która przykuwa oczy. Stał się on nie tylko obowiązkowym punktem odwiedzin przez najmłodszych, ale również głównym elementem książki autorstwa Agaty Romaniuk pt. „Kocia Szajka i ucho różowego jelenia”. Polecam, bardzo ciekawa lektura dla dzieci.

Na Górze Zamkowej znajdują się również inne pamiątki historyczne i zabytki, jak Wieża Piastowska oraz zabytkowa studnia w Wieży Ostatecznej Obrony. Wszystkie te budowle stanowią pamiątkę po Zamku Cieszyńskim, który został założony przez dynastię Piastów. Obecnie na tym terenie znajduje się park idealny do relaksu i niedzielnego spaceru z rodziną oraz Habsburski Pałac Myśliwski.

W tym miejscu muszę wspomnieć o jeszcze jednym miejscu wartym odwiedzenia na Górze Zamkowej, a mianowicie nie można pominąć punktu widokowego, z którego rozpościera się piękny widok na oba miasta po obu stronach Olzy.

Po spędzeniu obfitego w atrakcje czasu na Górze Zamkowej warto coś zjeść. W tym celu najlepiej udać się na rynek w Cieszynie, który obfituje w miejsca, w których można się posilić, zjeść pyszny deser lub napić się kawy. Na środku rynku warto zwrócić uwagę na fontannę z figurą św. Floriana, która powstała prawdopodobnie w 1777 r. przez artystę ze Skoczowa Wacława Donaya.

Po stronie Czeskiego Cieszyna również możemy dotrzeć po krótkiej chwili od przekroczenia granicy, ale nie jest on już tak okazały jak ten w Cieszynie.

Po zjedzeniu pysznego obiadu warto udać się jeszcze na krótki spacer. Najlepiej udać się ponownie w kierunku Góry Zamkowej i w jej sąsiedztwie skorzystać z przejścia granicznego na Moście Przyjaźni, by po chwili znaleźć się u naszych sąsiadów.

Po chwili skręcamy w ulicę pierwszą w lewo i idziemy wzdłuż brzegów Olzy aż do Mostu Wolności, po którym ponownie przekraczamy rzekę, a tym samym granicę państw i z powrotem znajdujemy się w Polsce. Jest to krótki ale bardzo przyjemny spacer, który możemy odbyć o każdej porze roku.

W Cieszynie znajduje się jeszcze wiele miejsc godnych odwiedzenia. Z własnego doświadczenia nie polecam tylko wycieczek w weekendy i święta, kiedy to do miasta zjeżdża się naprawdę ogromna liczba turystów i nie ma po prostu gdzie zaparkować. Warto też przed przyjazdem do Cieszyna zorientować się, czy nie jest to czasem dzień targowy, bo wtedy również będziemy mieć problem z pozostawieniem auta w pobliżu największych atrakcji.

Powiązane