Morze Martwe – naturalne SPA z widokiem

Czy marzyłaś kiedyś o tym, by unosić się na wodzie? A może zawsze chciałaś skorzystać z naturalnego spa? Wszystko to możliwe jest nad Morzem Martwym, położonym na granicy Izraela i Jordanii

Fakty o Morzu Martwym

  • Morze Martwe uznawane jest za najbardziej słone morze na świecie, choć tak naprawdę nie jest ono morzem, tylko jeziorem. Ponadto na Ziemi istnieją akweny o znacznie wyższym stężeniu soli, m.in. jezioro Asal w Dżabuti czy Patience w Kanadzie. Stężenie soli w Morzu Martwym wynosi 33,7%, dzięki czemu swobodnie możemy unosić się na jego powierzchni.
  • Ze względu na wysokie zasolenie w Morzu Martwym żyją jedynie niektóre bakterie i grzyby.
  • Morze Martwe to największa depresja świata! Tafla wody znajdująca się 422 m p.p.m. uznawana jest za najniższy punkt na Ziemi.
  • Poziom wody obniża się nawet o metr w ciągu każdego roku. Piętno czasu widać doskonale m.in. na plaży Kalia Beach w Izraelu, gdzie niektóre sprzęty i zjeżdżalnie stoją opustoszałe z dala od brzegu, choć w momencie montowania w ich pobliżu znajdowała się woda.
  • Istnieje legenda, iż na dnie morza znajdują się ruiny Sodomy i Gomory – biblijnych miast zniszczonych przez ogień w ramach kary za bezbożność mieszkańców.
  • Błoto z Morza Martwego w powszechny sposób stosowane jest w kosmetologii. Maseczki i różnego rodzaju okłady działają na skórę oczyszczająco oraz antybakteryjnie. Taki naturalny peeling to wspaniałe spa dla naszego ciała. Po kąpieli w Morzu Martwym skóra zyskuje idealną miękkość. W sklepach z pamiątkami zlokalizowanymi przy plażach możemy kupić różnego rodzaju kosmetyki z dobrotliwymi składnikami. Nie dajmy się jednak oszukać, te same lub podobne kosmetyki dostępne są np. w sklepach w Tel Awiwie, gdzie kupimy je nawet w kilkunastokrotnie niższej cenie.

Plaże nad Morzem Martwym

To bez wątpienia unikatowe miejsce w skali światowej i jedna z największych atrakcji Bliskiego Wschodu. Będąc w Izraelu możemy wybrać się na plaże Kalia Beach, Ein Bokek oraz Ein Gedi, do których dotrzemy m.in. bezpośrednim autobusem z Jerozolimy. Plaża położona najbliżej Jerozolimy to Kalia Beach, na którą wstęp kosztuje 57 NIS (ok. 60 PLN). Przy plaży znajdziemy leżaki, przebieralnie, prysznice, restaurację oraz sklep z pamiątkami. Plaże nad Morzem Martwym czynne są przez okrągły rok. Średnia temperatura wody w grudniu wynosi 20℃.

Tel Awiw – alternatywa dla tradycyjnego Sylwestra

Powiązane