Trasa skiturowa w Beskidach

Zima jest niegorszym okresem do uprawiania aktywności fizycznej od lata. Szczególnie kiedy spadnie śnieg, mamy możliwość skorzystania z różnych propozycji spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Mogą to być narty biegowe, zjazdowe, skiturowe. Może to być tak przyjemna zabawa, jaką jest zjeżdżanie na sankach. Dla każdego coś miłego.

Poniżej przedstawiamy jedną z propozycji, a mianowicie trasę skiturową zaczynającą się i kończącą w CKiR Orle Gniazdo w Szczyrku.

Trasę rozpoczynamy przy CKiR Orle Gniazdo.
Wybieramy skrzyżowanie drogi św. Jakuba z niebieskim szlakiem narciarskim i kierujemy się do przystanku Szczyrk Biła.
Po drodze mijamy Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski, potocznie zwane Sanktuarium „Na Górce” oraz Salezjański Dom Młodzieżowy.
Kierujemy się do Beskid Sport Areny skąd docieramy na Beskidek (830 m n.p.m.).
Mijamy pomnik Ofiar Hitleryzmu i niebieskim szlakiem docieramy do skrzyżowania szlaków, tuż przed Osiedlem Migdalskim.
Skręcamy w prawo wybierając czerwony szlak i przechodząc przez Beskid Węgierski (929 m n.p.m.), docieramy na Kotarz (974 m n.p.m.), na którym znajduje się tzw. „Ołtarz Europy”. To ołtarz polowy wymurowany z kamieni pochodzących z różnych stron  świata. Kontynuując trasę czerwonym szlakiem przez Grabową (907 m n.p.m.) docieramy do Przełęczy Salmopolskiej (934 m n.p.m.) przez którą przebiega droga wojewódzka ze Szczyku do Wisły.

Z Przełęczy wędrujemy dalej czerwonym szlakiem docierając do Malinowskiej Skały (1152 m n.p.m.), której wierzchołek znany jest z pięciometrowego bloku piaskowca. To charakterystyczne miejsce, będąca jedną z najczęściej fotografowanych atrakcji w Beskidzie Śląskim.
Z Malinowskiej Skały ruszamy w lewo zielonym szlakiem w kierunku Małego Skrzycznego (1211 m n.p.m.).
Małe Skrzyczne opuszczamy zjazdem w kierunku ul. Zwalisko do stacji kolei Gondolowej Szczyrk Mountain Resort.
Z ul. Salmopolskiej skręcamy w ul. Widokową i niebieskim szlakiem docieramy do Osiedla Migdalskiego. Na skrzyżowaniu szlaków nadal trzymamy się szlaku niebieskiego i docieramy na Beskidek (830 m n.p.m.).
Z Beskid Sport Areny zjeżdżamy do ul. Grzybowej.

Orle Gniazdo – skrzyżowanie szlaku św. Jakuba z niebieskim szlakiem narciarskim – Beskid Sport Arena – Beskidek (830 m n.p.m.) – os. Migdalskie (skrzyżowanie ze szlakiem czerwonym) – Beskid Węgierski (929 m n.p.m.) – Kotarz (974 m n.p.m.) – Grabowa (907 m n.p.m.) – Przełęcz Salmopolska (934 m n.p.m.) – Malinowska Skała (1152 m n.p.m.) – Małe Skrzyczne (1211 m n.p.m.) – zjazd do ul. Zwalisko (stacja kolei Gondolowej Szczyrk Mountain Resport) – os. Migdalskie (skrzyżowanie ze szlakiem czerwonym) – Beskidek (830 m n.p.m.) – zjazd do ul. Grzybowej (Beskid Sport Arena)

Powiązane