Zdrowe rośliny w domu

Posiadanie odpowiednich roślin doniczkowych w domu, nie tylko sprawia, iż wnętrze staje się bardziej przytulne, ale atmosfera staje się bardziej zdrowsza. Jest to ważne szczególnie w pomieszczeniach, w których śpimy i pracujemy. Niektóre rośliny opisane poniżej absorbują szkodliwe związki oraz promieniowanie oddając czysty tlen, tworząc zdrowsze powietrze do oddychania. Rośliny doniczkowe potrafią pochłaniać między innymi składniki klejów czy farb, a także benzen, formaldehyd, aceton i trójchloroetylen, czyli substancje uwalniane z monitorów komputerowych.

Warto posiadać rośliny w domu, nawet gdy nie ma się do nich „ręki”. Wystarczy choćby jedna w pomieszczeniu, a już poczujemy różnicę…

1. PAPROCIE

Naprawdę warto mieć paprocie w domu. Ich ogromną zaletą jest doskonałe nawilżanie i jonizowanie powietrza. Sprawdzi się w domowym biurze oraz salonie, ponieważ pochłania szkodliwe promieniowanie emitowane przez komputer i telewizor. Warto ustawić ją w sypialni, ale polubi też łazienkę. Paprocie uwielbiają zacienioną przestrzeń w mieszkaniu. Warto pamiętać, by po ustawieniu paproci nie przestawiać jej, wtedy marnieje.

 

2. SKRZYDŁOKWIAT

Swoją nazwę zawdzięcza delikatnym białym kwiatom, przypominającym skrzydła, ma także ciemnozielone liście. Jest rośliną egzotyczną, która świetnie czuje się w warunkach domowych. Z jej pielęgnacją poradzą sobie nawet osoby nie mające ręki do kwiatów, bo nie jest to roślina wymagająca. Skrzydłokwiat uwielbia wilgoć, wystarczy go często podlewać. Jest żywym filtrem, pochłania z powietrza toksyny, dzięki czemu gwarantuje zdrowy sen – wspaniale odnajdzie się w sypialni. Pochłania on zarodniki pleśni, dlatego polecany jest w mieszkaniu alergika.

 

3. MONSTERA

To roślina ciesząca się ogromną popularnością. Charakterystyczne dziurawe liście dodają jej uroku. Najczęściej spotykane są 2 gatunki tej rośliny: monstera dziurawa oraz monstera Adansona, o liściach powycinanych na brzegach. Warto podkreślić, że monstera nazywana jest naturalnym filtrem powietrza, ponieważ wchłania benzen, amoniak oraz formaldehyd.

 

4. STORCZYK

Roślina bardzo efektowna, bardzo często wybierana do nowoczesnych aranżacji. Wybór gatunków i odmian jest przeogromny. Orchidee zachwycają kolorami i doskonale prezentują się w minimalistycznych wnętrzach na stole czy oknie. Ożywiają aranżację i dodają jej niepowtarzalnego charakteru. Długie zielone liście ozdobione pięknymi, bujnymi kwiatami robią wrażenie! Storczyki świetnie neutralizują smog elektromagnetyczny podchodzący z urządzeń elektrycznych. Warto ustawić taką roślinę w pomieszczeniu, gdzie znajduje się telewizor czy komputer.

 

5. KALATEA

Zachwyca oryginalnymi wzorami na liściach, które od spodu mają kolor purpurowy. Kalatea najlepiej czuje się w wilgotnych i bardzo ciepłych warunkach. Idealnym miejscem byłaby szklarnia przyokienna, widna łazienka lub bardzo ciepła kuchnia, przy czym warto pamiętać, że roślina nie lubi towarzystwa kuchenki gazowej. Jako ciekawostkę warto dodać, że kalatea nazywana jest rośliną modlącą się. Dlaczego? Wieczorem jej liście prostują się w górę i przypominają dłonie złożone w modlitwie.

 

6. ALOES

Roślina niezbędna w każdym mieszkaniu. Ma pozytywny wpływ na naszą skórę – przyłożony, rozcięty liść ma właściwości łagodzące, sprawdzi się w przypadku oparzeń, stłuczeń, ukąszeń owadów oraz uszkodzeń naskórka; jest wykorzystywany do produkcji kosmetyków. Aloes uwielbia miejsca nasłonecznione, spodoba się mu na parapecie lub w pobliżu okna. Nie jest rośliną wymagającą, potrzebuje słońca i regularnego podlewania.

 

7. FILODENDRON

Charakteryzuje się sercowatymi liśćmi. To roślina, która bardzo szybko rośnie i jest niewymagająca w uprawie. Jest jedną z najpopularniejszych roślin pokojowych – po kilku latach uprawy istnieje szansa, że zakwitnie białym lub kremowym kwiatostanem. Filodendron najlepiej czuje się w półcieniu, wystarczy podlewać go 2-3 razy w tygodniu. Istotne w pielęgnacji jest regularne podcinanie, ponieważ roślina bardzo szybko rośnie.

 

8. PALMA

Jest rośliną, która nawilżą powietrze i usuwa z niego substancje chemiczne. Wymaga miejsca nienasłonecznionego, dlatego warto ustawiać palmę pomieszczeniach od strony północnej, w pobliżu okna.

 

9. WĘŻOWNICA

Roślina określana jako „języki teściowej”. Sztywne, ostro zakończone liście prezentują się elegancko i efektownie. W donicy wyłożonej kamykami będzie prezentowała się niczym roślinne ogrodzenie. Ma mnóstwo zalet: oczyszcza powietrze, przechwytuje drobinki smogu, dlatego doskonale sprawdzi się w dużym mieście. Roślina pochłania także toksyny zawarte w farbach i impregnatach. Wężownica wytwarza też ogromne ilości tlenu, warto więc ustawić ją w sypialni.

Powiązane