Alberobello – w krainie domków trulli

Pocztówkowe widoki to we Włoszech specjalność! Jednym z bardziej charakterystycznych i inspirujących włoskich miast jest Alberobello! To nie tylko łamaniec językowy, ale także wabik dla spragnionych baśniowego klimatu turystów. Często patrząc na zdjęcia z Apulii, czyli regionu Włoch w którym zlokalizowane są białe domki, zastanawiałam się, czy one naprawdę istnieją. Nawet nie przypuszczałam, że mogą mieszkać w nich ludzie! Jednak kto nie chciałby mieszkać w tak baśniowej scenerii?

Alberobello, czyli łamaniec językowy

Alberobello to miejscowość i gmina we Włoszech, w prowincji Bari. Choć wydaje się, że w tym regionie Włoch życie płynie spokojnie, bo Gminę Alberobello w 2010 roku zamieszkiwało ok. 11 tys. osób, to liczba turystów sprawia, że wcale nie jest tam aż tak spokonie. Miasteczko i malownicze domki Trulli każdego roku odwiedza około miliona turystów. Zachęcające są z pewnością piękne widoki, jak i fakt, że zwiedzanie miasteczka jest bezpłatne.

Czym charakteryzują się Trulli

Domki Trulli to malutkie, najczęściej jednopoziomowe budynki mieszkalne! zbudowane z kamienia wapiennego. Ich unikalność podkreślają stożkowate, kamienne dachy i bielone ściany. W Alberobello zachowało się ok. 1500 małych, białych domków – są one wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ich pochodzenie nie jest do końca wyjaśnione. Istnieje kilka teorii dotyczących tego rodzaju budownictwa, jednak jak dotąd żadna z nich nie została potwierdzona.

W domkach Trulli w Alberobello znajdują się kawiarnie, sklepy z pamiątkami oraz hotele, a wielu z nich nadal mieszkają rodowici włosi.

Dojazd do Alberobello

Dojazd z Bari do Aleberobello możliwy jest m.in. pociągiem – w 2017 roku przejazd w jedną stronę na odcinku niespełna 60 km trwał 2 h. Pozostaje mieć nadzieję, że od tego czasu pociągi lekko przyspieszyły. Koszt biletu to ok. 3 Euro.

Czy warto wybrać się w taką podróż? Oczywiście, że tak! Klimat miasteczka rekompensuje każdą niedogodność!

Alberobello może być jednak nie tylko miejscem na jednodniową wycieczkę, lecz także bazą wypadową na zwiedzanie Apulii. Jeśli mamy takie plany, myślę, że najlepiej rozważyć wynajem samochodu – będzie to zdecydowanie najwygodniejsza opcja.

Przeczytaj także o Bari

Urocze Bari (nie mylić z Bali)

Powiązane