Magia świąt zaklęta w krakowskich szopkach

Jarmarki Bożonarodzeniowe stają się popularną częścią przedświątecznej tradycji. Odbywają się w małych miejscowościach oraz dużych miastach. Najstarszy jarmark odwiedzimy w niemieckim Dreźnie – ma miejsce nieprzerwanie od XIV wieku!

Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie

Celem tego wydarzenia jest cieszenie się pysznymi specjałami, zebranie w jednym miejscu lokalnych twórców oraz liczne wydarzenia w postaci np. występów regionalnych kapel. Wszystko to wprowadza magiczny, przedświąteczny klimat. I choć wydaje się, że ideą jarmarku jest ukazanie twórczości ludowej oraz spróbowanie potraw unikatowych dla regionu, lub, patrząc szerzej – kraju- ta warstwa niestety w widoczny sposób coraz bardzie się zaciera. Podczas polskiego jarmarku m.in. w Krakowie spróbujemy nie tylko grillowanego oscypka i chleba ze smalcem, lecz sięgniemy także po słowacki Trdelnik, hiszpańskie Churros czy francuskie Crêpes.

Sprawdź także, dlaczego warto odwiedzić Jarmark w Pradze!

Skupiając się jednak na wyjątkowych atrakcjach, jednym z ciekawszych i zasługujących na uwagę wydarzeń jest wpisana na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO jest tradycja szopek krakowskich.

Tradycja szopkarska w Krakowie

Wyjątkowe budowle tworzone są nieprzerwanie od XIX wieku. Ich celem jest zaprezentowanie jednego z ważniejszych wydarzeń chrześcijańskich, jakim były narodziny Jezusa. W krakowskiej tradycji jest ono ukazane w połączeniu z najważniejszymi zabytkami miasta, głównie w Kościołem Mariackim. Dzięki temu szopki posiadają lokalną tożsamość, która w podobnym kształcie nie wytworzyła się nigdzie indziej na świecie.

Na początku, z powodu ograniczonych zajęć zarobkowych, wykonywali je krakowscy rzemieślnicy. W okresie świątecznym odwiedzali liczne domy i prezentowali swoje dzieła, które wówczas pełniły rolę mobilnych teatrzyków. Sam Konkurs Szopek Krakowskich został zainicjowany w 1937 roku i z wyjątkiem czasu II Wojny Światowej – odbywa się do dziś.

W pierwszy czwartek grudnia szopkarze spotykają się na Rynku Głównym w Krakowie, gdzie na pomniku Adama Mickiewicza ustawiają swoje prace. W samo południe, po dźwiękach hejnału, w barwnym korowodzie przechodzą wokół Rynku. Spośród wszystkich prac jury wybiera te najlepsze. Sami także możemy oddać głos na najpiękniejszą szopkę. Pokonkursowa wystawa prac odbywa się w Celestacie przy ul. Lubicz 16 do końca lutego.
Wstęp 11 pln – normalny; 4 pln – ulgowy.

Podstawowym materiałem z którego wykonywane są szopki jest barwna folia aluminiowa zwana staniolem. Udział w konkursie może wziąć każdy – prace należą zarówno do artystów, jak i dzieci z krakowskich przedszkoli i szkół.

Źródło informacji: krakow.pl

Powiązane