Positano. Instagramowy krajobraz dla każdego

Wybrzeże Amalfitańskie to jedna z perełek włoskiego krajobrazu. Flagową funkcję pełni tu licznie szturmowane przez celebrytki Positano, które na zdjęciach wygląda tak magicznie, że wręcz nieprawdopodobnie. Na szczęście nie trzeba być influencerką, by móc tam pojechać, chociaż dla budżetowych podróżników realizacja planu może okazać się nieco trudniejsza.

Positano leży w Kampanii, czyli regionie Włoch słynącym z Pompei, wraz z wyrastającym nad nimi Wezuwiuszem, Neapolu i Pałacu Królewskiego w Casercie (znanego fanom Gwiezdnych Wojen). Wybrzeże Amalfitańskie jest mekką dla turystów pragnących cieszyć oko pięknym, nieskazitelnym widokiem na morze. Sorrento, Salerno, Amalfi czy Ravello to tylko niektóre z polecanych przez przewodniki miejscowości. Naszym celem staje się jednak Positano, ponieważ spośród wszystkich sąsiadów, a nawet wszystkich miast nad brzegiem Morza Śródziemnego, wydaje się być najpiękniejszym.

Dojazd do Positano

Niebiańskie widoki wiążą się z kosmicznymi cenami, dlatego Positano staje się dla nas celem jednodniowej wycieczki. I choć od Neapolu, w którym mieszkamy, dzieli je 60 km, podróż zajmuje nam znacznie dłużej, niż mogłoby się wydawać. Transport publiczny we Włoszech jest ciekawym zjawiskiem, którego warto doświadczyć. Na stacji kolejowej w Neapolu wsiadamy do pociągu jadącego do Sorrento (pociąg ten zatrzymuje się także w Pompejach). Przejazd trwa 1,5 h, cena biletu ok. 3 euro. Warto dodać, że w pociągu nie ma klimatyzacji i jest wypełniony po brzegi – najpierw turystami zmierzającymi zwiedzać Pompeje, później gromadami rozgadanych Włochów zmierzających na plażę.

Po przyjeździe do Sorrento rzucamy okiem na miasteczko, a następnie wyruszamy w podróż autobusem do Positano. Autobus jedzie 1 h i kosztuje ok. 5 euro. Droga do Positano jest niezwykle kręta, często mieści się na niej tylko jeden pojazd, ale kierowca autobusu nie jest tym faktem specjalnie zainteresowany. Jedziemy. Warto dodać, że liczący na podziwianie widoków przez szybę autobusu mogą się rozczarować – w przepełnionym autobusie może przypaść nam miejsce stojące.

Positano dla każdego

Gdy cali i zdrowi docieramy na miejsce nie pozostaje nam nic innego, jak napawanie się widokiem i relaks na plaży. By na nią dotrzeć należy pokonać niezliczone ilości krętych schodów i niejednokrotnie przedrzeć się przez tłumy turystów. Plaża w Positano podzielona jest na tę z charakterystycznymi, kolorowymi parasolami, których wynajęcie zaczyna się od 20 euro, oraz darmową plażę ogólnodostępną, na którą każdy przychodzi z własnym ręcznikiem. W praktyce oznacza to, że nie trzeba być celebrytką, by móc zrobić sobie zdjęcie na tle charakterystycznego miasteczka. W tym miejscu odnajdzie się każdy – nawet budżetowy turysta! Podziwianie widoków na szczęście nic nie kosztuje.

By wrócić z Positano pokonujemy tę samą drogę, dlatego dzień okazuje się dla nas pełen wrażeń i zmęczenia. Jednak jest to jedno z miejsc, do których lubimy wracać pamięcią, dlatego jeśli będziesz w pobliżu koniecznie odwiedź Positano. 😉

Powiązane