Uroki Warmii

W przeciwieństwie do sąsiadujących z nią Mazur, Warmia jest krainą historyczną z bogatymi tradycjami. Do XIII wieku zamieszkiwało ją pruskie plemię Warmów, od którego pochodzi nazwa krainy.

Historia Warmii

Od 1246 roku przez ponad 200 lat Warmia, podbita przez Krzyżaków, stanowiła część państwa krzyżackiego. W wyniku II pokoju toruńskiego znalazła się w granicach Korony Polskiej, z zachowaniem pewnej autonomii. Dlatego też Warmia pozostająca długo pod obcym panowaniem wyróżnia się ciekawą architekturą, własnym strojem ludowym i unikatowymi tradycjami.

Atrakcje Warmii

Miejscowości leżące w granicach historycznej Warmii mogą pochwalić się różnymi zabytkami, przede wszystkim średniowiecznymi budowlami oraz zamkami krzyżackimi.

Na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku znajdziemy Muzeum Mikołaja Kopernika. Do kompleksu obiektów poza muzeum należą także Dzwonnica, Katedra, Pałac biskupi, Wieża Kopernika oraz Planetarium.

W Lidzbarku Warmińskim możemy zwiedzić Zamek, będący perłą gotyku w Polsce. Wnętrza lidzbarskiej warowni gościły takich gości jak papież Pius II, Ignacy Krasicki czy Napoleon Bonaparte. Będąc w Lidzbarku warto także zwrócić uwagę na Mury miejskie z Bramą.

Urokliwe średniowieczne cuda Reszla to Zamek będący siedzibą biskupów warmińskich, Kościół farny Św. Piotra i Pawła, Most Gotycki zwany Wysokim oraz fosa miejska z fragmentami obwarowań.

W Olsztynie, stolicy województwa, warto zwrócić uwagę na Zamek Kapituły Warmińskiej w której mieści się Muzeum Warmii i Mazur, Katedrę oraz Wysoką Bramę.

Atrakcje naturalne na Warmii

Na warte uwagi zasługuje również to, iż w obrębie miasta znajduje się osiem dużych jezior i kilka mniejszych – w sumie aż 11 akwenów o łącznej powierzchni ponad 700 ha – oraz wiele mniejsze oczka wodne. Olsztyńskie jeziora, położone na stosunkowo niewielkim obszarze, cechuje duża różnorodność, jeśli chodzi o wielkość, genezę, ukształtowanie linii brzegowej oraz występującą faunę i florę. Nieczęsto się zdarza, aby miasto posiadało swój własny las. Las Miejski, bo o nim mowa, jest położony w północnej części miasta i zajmuje powierzchnię ponad 10 km2. To ostoja dzikiej zwierzyny i wielu gatunków roślin. Szczyci się swoim naturalnym bogactwem, zachowanym w pierwotnej formie w chronionych rezerwatach.

W granicach Olsztyna znajduje się 6 parków: Jakubowo, Centralny, Kusocińskiego, Podzamcze, w Kortowie i w Pozortach.

Nad największym jeziorem Ukiel można bardzo przyjemnie spędzić czas korzystając z atrakcji Plaży Miejskiej lub skorzystać ze spływu kajakowego rzeką Łyną.

To tylko niektóre z atrakcji miasta. Warto przyjechać i samemu poznać wszystkie miejsca warte zobaczenia.

Jednak Warmia to nie tylko monumentalne, zabytkowe budowle. Wybierając się do tej urokliwej krainy naszym głównym celem powinno być zaznanie spokoju ducha. W tym celu warto pomyśleć o przygotowaniu swojego bagażu pod kątem wędkowania nad pięknymi jeziorami. Możemy połączyć to ze spaniem w namiocie, co powinno być uciechą zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jesienią koniecznie należy wybrać się do warmińskich lasów, by poznać uroki związane z grzybobraniem.

Każdy, nie bacząc na dietę, powinien spróbować specjałów kuchni regionalnej. Należy do nich między innymi biała kiełbasa w piwie, karmuszka, plince z pomócką oraz dzyndzałki warmińskie. Na Warmii znajdzie się także coś dla miłośników piwa.

Warmia to jeden z ciekawszych regionów polski, który w naszej świadomości niesłusznie kojarzy się z mazurskimi jeziorami. Warto więc na własne oczy przekonać się, co jeszcze do zaoferowania ma nam ta kraina. Już dziś spakuj plecak, rezerwuj nocleg i ruszaj w drogę.

Powiązane