Apteczka na wakacje

Wakacje kojarzą się nam z relaksem, odpoczynkiem, piękną pogodą i utęsknionym urlopem. Ale w tym czasie nie należy zapominać o naszym zdrowiu, ponieważ różnego rodzaju wypadki mogą zdarzyć się o każdej porze dnia i nocy, nawet na wakacjach. Dlatego pamiętajmy o uzupełnianiu domowej apteczki w środki dezynfekujące, opatrunkowe, leki przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe i plastry opatrunkowe. To jest takie must have niewątpliwie.

Jednakże kiedy wybieramy się na wyjazd urlopowy, nie możemy zapomnieć o spakowaniu ze sobą apteczki. Jaka powinna być wakacyjna apteczka? przede wszystkim dopasowana do rodziny i charakteru wyjazdu.

Na początek preparaty przeciwbiegunkowe i probiotyczne

Niestety biegunka w czasie wakacji może się wydarzyć nie tak rzadko.  Jemy wtedy dużo lodów, gofrów z bitą śmietaną i innych deserów, które mogą prowadzić, szczególnie przy wysokiej temperaturze, do zatruć pokarmowych. Na takie sytuacje warto mieć w apteczce preparaty hamujące biegunkę oraz nawadniające organizm.

Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe

Ból może wystąpić z różnych przyczyn. Ból głowy, mięśni czy zębów może skutecznie zepsuć wakacyjny pobyt, na który tak długo czekaliśmy. Dlatego w apteczce powinniśmy mieć leki przeciwbólowe (paracetamol lub ibuprofen), które również sprawdzają się jako leki przeciwgorączkowe.

Leki na infekcje intymne i zakażenia dolnego układu moczowego

Lato sprzyja wypoczynkowi szczególnie nad wodą (baseny, morze, jeziora), co może wpłynąć na rozwój infekcji intymnych. Spożywanie dużych ilości słodyczy (lody, ciasta, czekolada, gofry), może spowodować uaktywnienie drożdżaków, które powodują dyskomfort i denerwujące swędzenie. Należy wtedy diametralnie ograniczyć spożycie cukru w każdej postaci, dużo pić oraz zastosować jedną z licznych na polskim rynku kuracji dla kobiet globulkami dopochwowymi. Zapalenie układu moczowego jest nie rzadziej występującą infekcją wynikającą m.in. z korzystania podczas wyjazdu wakacyjnego z różnych toalet o różnym stopniu czystości. Najlepiej jest nie siadać na deskę sedesową w miejscach o dużym ruchu, dbać o higienę intymną, nie przechładzać stóp i pić dużo wody i napojów ziołowych oraz owocowych (szczególnie żurawinę). Jeśli jednak spotka nas ta mało przyjemna infekcja dobrze mieć w swojej apteczce leki na bazie furaginy, która skutecznie walczy z zapaleniem pęcherza.

Kremy ochronne i łagodzące żele

Lato, a w szczególności urlop sprzyja przebywaniu na świeżym powietrzu. Tym bardziej wspaniała pogoda skłania nas do przebywania na słońcu (plaża nad morzem lub jeziorem czy wycieczka w góry), a to może spowodować przy długim przebywaniu oparzenia słoneczne. Szczególnie możemy się ich nabawić przebywając w morzu czy jeziorze, nie czując faktycznej temperatury. W naszej apteczce na tę okoliczność powinny znaleźć się ochronne kremy z filtrem oraz żele łagodzące oparzenia słoneczne.

Plastry opatrunkowe i środki dezynfekujące

Otarcia, zadrapania i skaleczenia to bardzo często stałe punkty wakacyjnych wojaży, dlatego niezbędne w apteczce muszą być plastry opatrunkowe, bandaże oraz środki dezynfekujące.

Środki odstraszające owady i produkty łagodzące ich ukąszenia

Najlepszą formą zapobiegania ukąszeniom jest stosowanie produktów ochronnych. Najlepiej jak najbardziej naturalnych. Niestety bardzo często jednak nie uda uchronić się w 100% przed ugryzieniami, których efektem jest ból i swędzenie. Wtedy musimy posiłkować się preparatami, które w swoim działaniu łagodzą nieprzyjemne ugryzień. Dodatkowo powinniśmy chronić się jak najbardziej przed kleszczami (m.in. podczas pobytów na kempingach), które mogą przenosić poważne choroby jak borelioza czy odkleszczowe zapalenie mózgu.

 

Powiązane