Wszystko czego potrzebujesz, znajduje się w wirtualnym świecie.

Ona [tytuł oryginalny: Her] / 2013

Świadomie lub nie zmierzamy w stronę, gdzie nasze życie toczy się wokół wirtualnego świata. Media społecznościowe, komunikatory, e-booki, dostęp do wiedzy gromadzonej przez wieki dzięki małemu smartfonowi. A co, jeśli pójść o krok dalej?

W świecie „Ona” nie trzymamy w ręku telefonu – zamiast tego nosimy w uchu słuchawkę. System operacyjny sprawdza naszą pocztę, mówi kto chce się z nami skontaktować, jaki mamy dzień, temperaturę oraz co powinniśmy robić.

Główny bohater Theodore Twombly to niespełniony pisarz, zagubiony człowiek znajdujący się na życiowym zakręcie. Jego praca polega na pisaniu odręcznych listów. Bardziej jednak niż kaligrafia interesuje go treść wpisująca się w charakter nadawcy i adresata. Treść dyktuje komputerowi, który pisze listy tak, by wyglądały na pisane przez człowieka, prosto z głębi jego serca.

Theodore jest samotny, unika ludzi, jednak jak każdy człowiek pragnie ciepła i bliskości. A co gdyby zamiast kochającej kobiety, śmiechu dzieci i szczekania psa korzystać z systemu operacyjnego z zastosowaniem sztucznej inteligencji? Może nie przytuli cię w chłodną, zimową noc, ale zawsze znajdzie czas, by z tobą porozmawiać, wysłuchać cię i spróbować zrozumieć twoje potrzeby.

Samantha stworzona z osobowości milionów programistów, którzy ją napisali, jest idealnym partnerem i wszechwiedzącą encyklopedią. W tym świecie nikomu nie przeszkadza fakt, że jest pozbawionym ludzkiego ciała komputerem. Co ważne – jest jej w życiu tyle, ile potrzeba. Dzięki niej Theodore zaczyna odkrywać radość życia i wychodzić z cienia rzuconego przez przeszłość. Rozczarowanie pojawia się w momencie, w którym okazuje się, że system operacyjny poza nim kocha większą ilość osób, niż był to sobie w stanie wyobrazić.

To futurystyczna wizja świata, choć nie tak bardzo odległa od momentu, w którym znajdujemy się teraz. Na jakim etapie należy zadać sobie, czy wirtualny świat jest naprawdę ważniejszy, ciekawszy i bardziej potrzebny od rzeczywistego?

„Ona” to wielokrotnie nagradzana (Oscar  – Najlepszy scenariusz oryginalny – 2014  r.) produkcja, którą warto obejrzeć choćby dla samej roli zagubionego Theodora (Joaquin Phoenix – „Gladiator”) oraz głosu Samanthy (Scarlet Johansson – „Avengers”, „Wyspa”).

Written by 

Powiązane